مقالات آرتیمان وب

اشتباهات رایج در انتخاب کلمه کلیدی

اشتباهات رایج در انتخاب کلمه کلیدی

در این مطلب می خواهیم اشتباهات رایج در انتخاب کلمه کلیدی را بررسی کنیم. یکی از مهم ترین بخش‌هایی که باید در سئو سایت به آن بسیار توجه کنید تا سایت شما در نظر گوگل از رتبه بالایی برخوردار باشد، پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب می‌باشد. یکی از سخت‌ترین کارها انتخاب کلمات کلیدی مناسب است، که صاحب هر کسب و کاری باید با توجه به شناخت افراد دریابد که کدام کلمات برای کدام یک از صفحات خود مناسب است. در این مسیر ممکن است اشتباهاتی رخ دهد که ما در این بخش آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم. انتخاب کلمات کلیدی مناسب فرایند زمانبری است که اگر هر چه زمان خود را بر روی آن قرار دهید ارزش آن را دارد تا با ترافیک واقعی و زیادی رو به رو شوید.

برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب می‌توانید چندین کلمه ای که به ذهنتان می‌رسد را در لیستی قرار دهید. سپس با تحقیق و بررسی‌های لازم اقدام به انتخاب کلمات کلیدی کنید. در این مقاله از آرتیمان وب، شرکت طراحی سایت، اشتباهات رایج مردم هنگام تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی را توضیح خواهیم داد. با اجتناب از این اشتباهات، می توانید یک استراتژی دقیق برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود اتخاذ کنید.

تحقیق نکردن در مورد کلمه کلیدی

احتمالاً فکر نمی کنید که برای یافتن کلمات کلیدی نیاز به تحقیقات عمیق زیادی دارید و فقط باید بدانید مخاطبان شما به دنبال چه هستند. اما اشتباه نکنید، بهتر است برای شناخت مخاطب و زبان محاوره ای آن ها وقت بگذارید. شما باید بدانید که مشتریان شما از چه زبان و عباراتی استفاده می کنند.

نتیجه تحقیقات کلمات کلیدی شما باید یک لیست طولانی و جامع از کلمات و عباراتی باشد که می خواهید در نتایج جستجوی خود رتبه بالایی داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که لیست خود را در فواصل منظم به روز کرده اید، زیرا نه تنها مخاطبان، بلکه نیازهای تجاری شما نیز به مرور تغییر می کند و باید روی آن ها تمرکز کنید. این تغییرات می تواند استراتژی کلمات کلیدی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

استفاده از کلمات کلیدی غیرمرتبط

خیلی مهم است که بدانید مشتریان شما دقیقا چه کسانی هستند. تنها راهی که می توانید مشتریان واقعی را به وبسایت خود بکشانید این است، که از کلمات کلیدی مرتبط با خواسته ها و نیازهای آن ها استفاده کنید. مثلا اگر کفش زنانه می فروشید، کار کردن روی کلمات کلیدی کفش کوهنوردی مردانه هیچ سودی به حال شما ندارد. چرا که افرادی که این کلمات کلیدی را جستجو می کنند دنبال کفش کوهنوردی مردانه هستند که داخل سایت شما وجود ندارد. ارتباط کلمات کلیدی با مشتریان مدنظر شما بسیار مهم است و هیچوقت نباید این نکات مهم را فراموش کنید. خود را جای مشتری قرار دهید و ببینید که چه کلمات کلیدی برای او مناسب هستند و ممکن است آن ها را در گوگل جستجو کند.

تمرکز بر تعداد زیادی از کلمات کلیدی خاص

برای سئو سایت کیفیت کلمات کلیدی بسیار مهم‌تر از کمیت آن‌هاست. اگر شما سایتی دارید با صفحات بالا و خدمات متنوع و زیاد که می‌توانید به ازای آن‌ها کلمات کلیدی زیادی داشته باشید، نباید همه آن‌ها را به عنوان کلمه کلیدی انتخاب کنید. چرا که علاوه بر اینکه توجه شما را از روی کلمات اصلی دور می‌کند، در بسیاری از موارد ممکن است تعداد جستجوهای انجام شده برای آن‌ها بسیار پایین باشد یا حتی جستجویی برای آن‌ها انجام نگرفته باشد. پس با وقت گذاشتن بر روی آن‌ها فقط وقت خود را تلف کرده اید.

عدم آنالیز رقبا

یکی از موارد مهمی که باید هنگام تحقیق کلمه کلیدی آن را بررسی نمایید، این است که رقبای خود را آنالیز کنید. اگر شما در حوزه فروش کالای دیجیتال فعالیت دارید باید 10 سایت اولی که در گوگل روی کلمه کلیدی مرتبط، بالا هستند را بررسی کرده و دید کلی راجع به این سایت‌ها داشته باشید. توجه داشته باشید که این سایت‌ها رقبای شما هستند و شما قرار است که جایگاه آن ها را کسب نمایید و جامعه هدف را به سمت سایت خود هدایت کنید. به همین دلیل نیاز است تا فعالیت‌هایی بیش تر از رقبای خود انجام دهید. مهم ترین نکته این جا است که آنالیز رقبا فقط به تحقیق کلمات کلیدی ختم نمی‌شود و شما باید آمار دقیق از محتوا، بک لینک و… رقبای خود داشته باشید و در طول مراحل سئو سعی کنید بهتر از آن ها عمل نمایید.

عدم توجه به کلمات کلیدی هم‌خانواده  (LSI)

کلمات کلیدی LSI کلماتی هستند که موتورهای جستجو از آن ها برای کشف ارتباط بین کلمه و عبارات مختلف استفاده می کنند. یکی از اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی این است، که افراد در محتوای خود فقط از یک کلمه کلیدی خاص استفاده می‌کنند و به سایر کلمات هم‌معنی آن کلمه توجهی نمی کنند. برای مثال وقتی درباره “ایمیل مارکتینگ چیست” می‌نویسند، از کلمه‌ای مانند بازاریابی ایمیلی چیست که معانی مشابه و نزدیکی با ایمیل مارکتینگ دارد استفاده نمی‌کنند. این کار در گذشته اهمیت کمی داشت، اما حالا یک اشتباه جدی به حساب می‌آید.

دلیل آن هم این است، که گوگل در حال حاضر توانایی تشخیص کلمات هم‌معنی و هم‌خانواده را دارد و اگر شما از این کلمات در متن خود استفاده کنید، از دید گوگل مطلب شما جامع‌ و کاربردی است، به همین خاطر اهمیت بیشتری به آن می‌دهد.

اشتباه در انتخاب کلمات کلیدی جمع یا مفرد

این موضوع مهم است که کلمه کلیدی مورد نظر شما بیشتر به صورت جمع کاربرد دارد یا مفرد. البته این مورد در زبان انگلیسی که فرم جمع برخی کلمات رایج است و استفاده می‌شود، اهمیت بیشتری دارد. اما در زبان فارسی عبارت های جمع برای موضوعات کلی و عمومی استفاده می‌شوند و عبارات مفرد دقیق تر هستند و افرادی که عبارت مفرد جستجو می‌کنند، بیشتر قصد خرید دارند. اگر در انتخاب عبارت جمع و مفرد دقت نکنید، بخش خوبی از بازدیدها را از دست می‌دهید. مخصوصا اینکه گوگل در زبان فارسی قدرت تشخیص پایینی دارد و ممکن است بین عبارت جمع و مفرد فرق زیادی قائل شود.

کلمات کلیدی غیرمنطقی و غیرواقعی

حتما باید از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاملا منطقی باشند و رتبه گرفتن در آن ها هم امکان پذیر باشد. به طور مثال، اگر در یک حوزه ی پررقابت فعالیت دارید و رقبای شما بسیار قدرتمند هستند، روی کلمات کلیدی کوتاه و یا به اصطلاح Head شانس چندانی ندارید. پس بهتر است در ابتدای کار روی کلمات کلیدی Long-Tail و یا طولانی کار کنید که رقابت بر سر آن ها کمتر است. برای مثال، اگر یک وبسایت فروش گوشی دارید رتبه گرفتن روی کلمات کلیدی خرید گوشی در ابتدای کار خیلی سخت است. اما کار کردن روی خرید گوشی سامسونگ S10 تا حد زیادی رقبای شما را فیلتر می کند. یا اگر وبسایت سئو دارید رتبه گرفتن روی کلمات کلیدی سئو خیلی سخت است. اما می توانید روی سئو فروشگاه های اینترنتی تمرکز کنید و زودتر به نتیجه برسید.

انتخاب کلمه کلیدی بدون ترافیک

برخی از ابزارها، کلمات کلیدی را پیشنهاد می‌کنند که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. این کلمات کلیدی به اصطلاح ناتوان، هیچ بار ترافیکی برای شما نخواهد داشت. ساده‌ترین و در عین حال بهترین روش برای جستجوی کلمه کلیدی استفاده از گوگل است. کلمات کلیدی را به صورت دستی جستجو کنید و نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنید. همچنین، باید بررسی کنید که آیا کسی از آن کلمات کلیدی برای جستجوی محصول یا خدمات شما استفاده می‌کند یا خیر. در غیر این صورت، تمام تلاش های خود را به هدر خواهید داد. این درست است که کلمات کلیدی طولانی‌تر اگر هوشمندانه استفاده شود، بار ترافیکی به همراه خواهد داشت اما چندان سئو شما را تقویت نمی‌کند. در عوض، به دنبال کلمات کلیدی با تعداد ترافیک متوسط ​​با سرچ بالا باشید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراحل سئو سایت می باشد. برای موفقیت در سئو نیاز دارید که کلمات درستی را انتخاب کنید. انجام تحقیقات و بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجو بسیار زمان‌بر است و نیاز به دانش کافی دارد. به همین خاطر باید زمان کافی را به آن اختصاص دهید. امیدوارم از اشتباهاتی که در این مقاله بیان شد، دوری کنید و استراتژی خود را به صورت دقیق پیاده‌سازی نمایید.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-03-01

2:20 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نادیا تیموریان
11 ماه قبل

به نظرم تحقیق روی کلمات کلیدی خیلی خیلی مهمه و باید بهش زمان کافی اختصاص داده بشه.

فهرست مطالب

مقالات مفید

سئو کلاه سیاه چیست؟
سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست؟ آیا می دانید سئو کلاه سیاه چیست؟ بلک هت سئو یا سئو کلاه سیاه از جمله تکنیک‌ها

سئو کلاه سفید چیست
سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست؟ آیا می دانید سئو کلاه سفید چیست؟ این سئو کاربردی ترین روش برای ارتقا رتبه سایت ها

خدمات شرکت