مقالات آرتیمان وب

الگوریتم رنک برین Rank Brain چیست؟

الگوریتم رنک برین Rank Brain چیست؟

آیا می دانید الگوریتم رنک برین Rank Brain چیست؟ از سال‌های گذشته کمپانی گوگل انواعی از به روز رسانی‌ها را برای بهبود نتایج جستجو خود عرضه کرده است. اما می‌توان ارائه الگوریتم رنک برین گوگل را انقلابی در نتایج جستجو دانست. سئو هر روز پیچیده تر می شود و دیگر نمی توان با تکنیک هایی که در گذشته از آن برای افزایش رتبه سایت استفاده می کردیم، در سئو سایت به کار برد. در یک تعریف کلی، الگوریتم Rank Brain گوگل سیستمی است که با کمک آن موتور جستجوgoogle  بهتر اهداف کاربران از یک عبارت جستجو شده را درک می‌کند. در این مقاله از آرتیمان وب، شرکت طراحی سایت، در مورد این که الگوریتم رنک برین گوگل چیست و تاثیر الگوریتم Rank Brain در سئو به چه صورت است توضیح خواهیم داد.

معرفی الگوریتم Rank brain

الگوریتم رنک برین جدیدترین فناوری توسعه یافته گوگل می باشد، که بر پایه هوش مصنوعی و توسط الگوریتم های یادگیری ماشین شکل گرفته است، تا راه حل و راهکاری مناسب برای پردازش داده ها و نمایش نتایج جستجو به بهترین شیوه و شکل ممکن باشد. البته این موضوع قابل توجه است که این الگوریتم عملکردی چندگانه دارد. یعنی نه تنها عبارت جستجو شده توسط کاربر را به طور دقیق تحلیل و تفسیر می کند تا بهترین نتایج را ارائه دهد، بلکه سومین عامل تاثیرگذار در رتبه بندی سایت ها به حساب می آید.

بطور دقیق تر می توان گفت که رنک برین به عنوان الگوریتمی کمکی برای مرغ مگس خوار با هدف توجه به مفهوم کلمات جستجو شده و صرفا خود آن کلمات، به وجود آمده است تا با شناسایی مفاهیم و بررسی و تحلیل رفتار کاربران خواسته های آن ها را تشخیص دهد. به این منظور که بهترین صفحات و نزدیک ترین نتایج را به کاربران خود ارائه دهد.

الگوریتم رنک برین چگونه کار می کند؟

رنک برین همیشه مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه مواقعی که کاربر کلمه یا عبارتی را در باکس جستجو وارد می کند و این عبارت از نظر گوگل ناآشنا یا نامفهوم است، این برنامه را به کار می گیرد. رنک برین سعی می کند با هوش مصنوعی که دارد، هدف و معنای کوئری را درک کرده تا بهترین و مرتبط ترین نتیجه را نشان دهد.

با این مثال شاید چگونگی فعالیت آن برای شما بیشتر روشن شود. فرض کنید که عبارت “آداب نشستن پشت میز غذاخوری” را جستجو می کنید. این یک عبارت کلی است که ممکن است در کشورهای مختلف، آداب های متفاوتی وجود داشته باشد. در اینجا گوگل با کمک رنک برین سعی می کند، تا براساس نوع جستجوی قبلی و موقعیت شما، هدفتان را از این جستجو درک کند و بهترین مورد را نمایش دهد.

آیا رنک برین بخشی از الگوریتم مرغ مگس خوار است؟

بله، رنک برین گوگل بخشی از الگوریتم مرغ مگس خوار است. مرغ مگس خوار یکی از الگوریتم‌های گوگل است که در سال 2013 توسعه داده شد و شامل چندین ویژگی و به‌روزرسانی جدید است. Rank Brain یکی از به‌روزرسانی‌هایی است که در الگوریتم مرغ مگس خوار گنجانده شده است، تا توانایی گوگل را برای درک زبان طبیعی و مدیریت بهتر عبارت‌های جستجوی پیچیده، بهبود ببخشد. بنابراین، Rank Brain اساساً یک بخش از یادگیری ماشین الگوریتم مرغ مگس خوار است. رنک برین از هوش مصنوعی برای تفسیر پرسش‌های کاربر و ارائه نتایج جستجوی مرتبط‌تر استفاده می‌کند.

چگونه سایت را برای الگوریتم رنک برین بهینه سازی کنیم؟

حال که با نحوه چگونگی عملکرد این الگوریتم آشنا شدید، این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان این الگوریتم را تحت تاثیر قرار داد و عملکرد بهتری از آن برای سئو سایت دریافت کرد.

از آنجایی که این الگوریتم نسبتا جدید است، پاسخ به این سوال کمی مشکل است. نمی‌توان به طور دقیق گفت که این الگوریتم روی چه مواردی تاثیرگذار است. از طرف دیگر، چون این الگوریتم از تکنولوژی یادگیری ماشین استفاده می‌کند، با توجه به رفتار کاربران پیوسته در حال تغییر است. اما با توجه به این موضوع که این الگوریتم بر اساس الگوی رفتاری کاربران عمل می‌کند و به دنبال بالا بردن رضایت کاربران است، می‌توان با رعایت برخی از موارد، سایت خود را برای این الگوریتم بهینه کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین عواملی که روی این الگوریتم تاثیرگذار هستند را بررسی می‌کنیم.

  هاتجر (Hotjar) چیست و چه کاربردی دارد؟

محتوای خود را به زبان ساده تولید کنید

محتوای شما باید با زبان و لحنی ساده نگارش شود. در واقع محتوا باید تا جای ممکن به لحن صحبت کردن شما نزدیک باشد. کاربران همانطور که لحن گفتاری دارند؛ در گوگل نیز بر اساس آن جست و جو انجام می دهند. پس نوشتن محتوا به صورت کتابی، خشک و رسمی مناسب الگوریتم رنک برین (هوش مصنوعی گوگل) نیست. این الگوریتم بر اساس رفتار‌های کاربران که ساده و عامیانه است، اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری می‌کند. حال هرچه محتوای سایت شما به این لحن عامیانه نزدیک تر باشد، بیشتر می تواند الگوریتم رنک برین را تحت تاثیر خود قرار دهد.

از کلمات بلند یا Long Tail استفاده کنید

از آنجا که رقابت بر سر کلید واژه‌های تک کلمه‌ای بسیار زیاد است و بالا آمدن بر روی این چنین کلمات نیاز به صرف وقت و انرژی زیادی دارد، استفاده از کلمات کلیدی بلند می‌تواند در جذب کاربران بسیار موثر باشد. با اینکه عبارات کلیدی بلند نسبت به کلید واژه‌های تک کلمه‌ای از میزان سرچ پایین‌تری برخوردارند، اما تمرکز بر روی این عبارات بسیار سودمند است. چراکه وب سایت‌های کمتری صفحات خود را بر روی عبارات بلند سئو کرده و میدان رقابت نسبت به کلید واژه‌های تک کلمه‌ای بسیار خلوت‌تر است.

رضایت کاربران را جلب کنید

آنچه الگوریتم رنک برین بر روی آن تمرکز کرده است، رفتار کاربران است و بطور مداوم رفتار کاربران را ارزیابی می کند تا بداند که آن ها به دنبال چه چیزی هستند و دوست دارند چه نتیجه ای را مشاهده کنند. زمانی که افراد به شیوه های مختلف رضایت خود را از سایت نشان می دهند، گوگل آن سایت را خوب ارزیابی می کند و به تعداد افراد بیشتری نشان می دهد. مثلا در یک کتاب فروشی، کتاب های پر فروش و محبوبی وجود دارند، که اگر کسی به دنبال کتابی بود، به او معرفی کنند.

سرعت صفحه را بهبود ببخشید

سرعت صفحه یک عامل مهم در سئو سایت است. زیرا کاربران، بیشتر با وب‌سایت‌هایی که به سرعت لود می‌شوند، تعامل برقرار می‌کنند و در آن‌ها می‌مانند. این موضوع نرخ پرش را کاهش می‌دهد و برای سئو سایت، بسیار مفید است. در بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای الگوریتم Rank Brain، مطمئن شوید که سرعت صفحه خود را با بهینه‌سازی تصاویر، به حداقل رساندن درخواست‌های HTTP و استفاده از یک شبکه توزیع محتوا (CDN) بهبود می‌بخشید.

از لینک‌دهی داخلی استفاده کنید

ارتباط صفحه‌های یک سایت از نظر مفهوم و نوع موضوع برای انکر تکست (anchor text) بسیار مهم است. سعی کنید محتوایی که تولید می‎کنید به گونه ای تنظیم شود، که بتوانید در آن از لینک‌های داخلی مرتبط استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا صفحات به یکدیگر مرتبط شوند و کاربران زمان بیشتری را در سایت شما صرف کنند. ساختار لینک دهی داخلی سایت، یکی دیگر از فاکتورهای رتبه‌دهی به مطالب توسط هوش مصنوعی رنک برین است. سعی کنید در جایی لینک قرار دهید که احساس می‌کنید اگر این کار را انجام دهید، کاربر روی آن کلیک خواهد کرد. به هیچ وجه نباید از لینک‌های بی‌هدف در محتوای سایت خود استفاده کنید، زیرا ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

ارتباط و جامعیت را بهبود ببخشید

گاهی ممکن است شما در حال نوشتن محتوای صفحه‌ای باشید، که واقعاً ارتباط خاصی با هدف جستجوی مورد نظر نداشته باشد. به طور مثال، کلمه کلیدی پیتزا است اما صفحه شما در مورد طرز تهیه پیتزا نیست. بلکه در مورد میزان کالری پیتزا در رژیم غذایی است. حال تکلیف چیست؟ در چنین شرایطی به منظور بهبود شرایط سئو سایت شما برای الگوریتم رنک برین، پیشنهاد می‌شود تا با تنوع بخشیدن به صفحات محتوای خود آن‌ها را با اصطلاحات و مترادف‌های مرتبط جامع کنید. همچنین، با توجه به توانایی الگوریتم Rank Brain  گوگل برای پردازش زبان طبیعی، سعی کنید از عبارات غیرطبیعی، به ویژه در عناوین و توضیحات متا خودداری کنید.

نتیجه گیری

الگوریتم رنک برین باعث شده است که جستجوهای انجام شده توسط کاربران به پاسخ های دقیق تری برسد. زیرا تمرکز بیشتری بر محتوای سایت ها، طراحی آن ها، نرخ کلیک، زمان ماندگاری و دیگر فاکتورهای مهم مرتبط با سایت ها می گذارد. این آنالیز باعث می شود Rank Brain جهت نمایش نتایج بهتر و نزدیک تر به کاربران، به گوگل کمک کند. همچنین شما می توانید با اجرای درست فاکتورهای مهم رنک برین، سایت خود را در نتایج جستجو به رتبه های بهتر برسانید. پس این الگوریتم را دست کم نگیرید. ما در این مقاله بطور کامل توضیح دادیم، که الگوریتم رنک برین Rank Brain چیست؟ امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم Rank Brain و نحوه عملکرد آن آشنا شده باشید.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-02-20

2:19 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی مرتضوی
9 ماه قبل

به نظرم گوگل با معرفی الگوریتم های مختلف از سال ها پیش به ما سیگنال تمرکز بر روی تجربه کاربری رو داده بود. رنک برین هم در همین مسیر حرکت می کنه

پویان
8 ماه قبل

الگوریتم رنک برین برای سایت‌ها جریمه داره؟

فهرست مطالب

مقالات مفید

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ چیست؟ در پاسخ به سوال کپی رایتینگ چیست؟ باید گفت، که کپی رایتینگ نوعی نویسندگی تجاری می باشد و

خدمات شرکت