مقالات آرتیمان وب

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

گوگل برای این که بتواند مطابق خواسته کاربرانش بهترین نتایج را به آن ها ارائه دهد، از الگوریتم های مختلفی استفاده کرده است. مانند الگوریتم گوگل پنگوئن، گوگل پاندا و…. در این مقاله با ما همراه باشید، تا سوال خود را در رابطه با “الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟” به صورت کامل دریافت کنید.

به روز رسانی پنگوئن گوگل در 26 مارس سال 2012 برای اولین بار راه اندازی شد. این به روز رسانی به نام “به روز رسانی الگوریتم وب اسپم” نامگذاری شد. هدف اصلی این الگوریتم کاهش تعداد سایت‌های ظاهر شده در SERP که از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه برای دستکاری نتایج با طرح‌های پیوند استفاده می‌کنند، ایجاد شده است.

پنگوئن گوگل اکنون بخشی از الگوریتم اصلی گوگل است. این الگوریتم از لینک سازی های غیر طبیعی یا اسپم جلوگیری می کند. تا قبل از به وجود آمدن این الگوریتم هر چه افراد لینک بیشتری را به سایت خود اختصاص می دادند، امتیاز بیشتری کسب می کردند.

نحوه به روز رسانی پنگوئن گوگل

به روز رسانی این الگوریتم با خزیدن بک لینک ها در وب سایت ها و دادن امتیاز به بک لینک ها کار می کند. در سطر زیر به بعضی از بک لینک هایی که به روز رسانی پنگوئن در آن ها طبقه بندی می شود، اشاره شده است:

  • بک لینک از منبع های غیر قابل اعتماد
  • لینک خرید
  • بک لینک های ساخته شده توسط ربات
  • بک لینک هایی که انکر تکست های یکسان دارند
  • بک لینک از سایت های نامرتبط

بهتر است بدانید، که اگر وب سایتتان یکی از مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره شده است، را داشته باشد، سایتتان با پنالتی گوگل مواجه می شود. جریمه گوگل علاوه بر اینکه باعث کاهش رتبه شما در SERP می شود، باعث کاهش ترافیک سایت نیز می شود.

نحوه عملکرد الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم در زمان های مختلف وب سایت ها را بررسی می کند، تا اگر لینک سازی های غیر طبیعی و یا اسپم را در آن مشاهده کرد، سایت را جریمه کند. وب سایت هایی که پنگوئن گوگل آن ها را جریمه می کند، باعث می شود رتبه بندی آن ها را دچار مشکل کند. ابتدا این الگوریتم فقط به لینک های داخلی سایت ها توجه می کرد. ولی به مرور زمان به جز لینک های داخلی به لینک های خروجی نیز دقت کرد. الگوریتم پنگوئن علاوه لینک سازی های غیر طبیعی، به میزان تکرار شدن کلمه کلیدی نیز دقت می کند. برای جلوگیری از جریمه شدن سایت ها باید لینک سازی های غیر طبیعی و اسپم خود را حذف کنند. یا می توانید از گوگل بخواهید هنگام خزیدن در سایت، لینک های خاصی را نادیده بگیرد.

قیمت طراحی سایت

به روز رسانی پنگوئن گوگل چه زمانی انجام شد؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این الگوریتم اولین بار در سال 2012 نسخه 1.1 آن معرفی شد. در سطر زیر به بررسی آپدیت های رسمی الگوریتم پنگوئن گوگل اشاره شده است:

اولین به روز رسانی الگوریتم پنگوئن (نسخه 1.2) در همان سال 2012 در ماه اکتبر بود. که در این آپدیت این الگوریتم از زبان های مختلف پشتیبانی کرد.

یکی از آپدیت های اصلی این الگوریتم (نسخه 2.0) در سال 2013 در ماه مه بود. تا قبل از این آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل فقط در دسته بندی ها و صفحات اصلی سایت ها به دنبال پیدا کردن لینک های غیر طبیعی و اسپم بود. اما بعد از این آپدیت این الگوریتم همه صفحات سایت را برای پیدا کردن این لینک ها جست و جو می کرد. با این آپدیت 2.3 درصد در نتایج جست و جو تغییر ایجاد کرد.

آپدیت بعدی الگوریتم پنگوئن (نسخه 2.1) گوگل که حدود 1 درصد دیگر در نتایج جست و جو تغییر به وجود آورد، سال 2013 در ماه اکتبر بود.

همان طور که در بالا گفته شد، جریمه کردن سایت ها توسط این الگوریتم در رتبه آن ها نیز مشکل به وجود می آورد. اما با آپدیت بعدی این الگوریتم (نسخه 3.0) در سال 2014 ماه اکتبر گوگل رتبه قبلی سایت هایی را که اشتباهات خود را بعد از جریمه شدن پذیرفته بودند، برگرداند. در این به روز رسانی تغییری در هسته این الگوریتم به وجود نیامد.

آخرین به روز رسانی پنگوئن گوگل

در ماه سپتامبر 2016 این الگوریتم در آخرین به روز رسانی خود (نسخه 4.0) به بخشی از هسته گوگل تبدیل شد. تبدیل شدن این الگوریتم به هسته گوگل به این معنی نیست که عملکرد الگوریتم پنگوئن تغییر کرده، بلکه درک گوگل از الگوریتم تغییر کرده است. همچنین از بعد از این به روز رسانی، الگوریتم پنگوئن اکنون به طور مداوم انجام می شود و دیگر دستی نیست.

پیامدهای تنظیم الگوریتم برای وب مسترها

سایت هایی که به دستورالعمل های وب مستر Google توجه نمی کنند، تحت تاثیر به روز رسانی پنگوئن قرار می گیرند. (به عنوان مثال خرید بک لینک) همان طور که در بالا نیز اشاره شد، در نسخه های قبلی، این الگوریتم زمانی که با هرزنامه های وب مواجه می شد، ارزش کل دامنه را کاهش می داد. این نوع جریمه شدن سایت باعث می شد، که از ایندکس حذف شود. اما امروزه فیلتر پنگوئن بر اساس URL کار می کند. یعنی اگر فیلتر پنگوئن با هرزنامه های وب مواجه شود، سایت، رتبه خود را در آن صفحه مورد نظر، که با جریمه و مجازت مواجه شده است، از دست می دهد.

همچنین تا قبل از آخرین به روز رسانی این الگوریتم، یعنی زمانی که به روز رسانی ها به صورت دستی انجام می شد. رهایی از جریمه این الگوریتم بسیار سخت بود، ولی امروزه راحت تر می باشد. این به روز رسانی های پنگوئن عواقب زیادی را برای سئو سایت داشت. زیرا بخش بزرگی از کار سئوکاران، لینک بیلدینگ فعال و دریافت کردن بک لینک از طریق ورودی مهمان یا تبادل لینک بود.

ولی بعد از به روز رسانی پنگوئن لینک بیلدینگ برای سئوکاران سخت تر شده است. زیرا باید دقت و تلاش بیشتری در استفاده از محتواهای با کیفیت برای افزایش پیوند داوطلبانه بر روی سایت داشته باشند.

نحوه رفع کردن جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن

این الگوریتم در ابتدا لینک سازی های غیر طبیعی و یا اسپم را شناسایی می کند. به همین دلیل برای این که بخواهید از جریمه این الگوریتم خارج شوید، باید بک لینک هایی را که به خاطر آن سایتتان مورد مجازات قرار گرفته است، را شناسایی کنید. برای این کار باید ابتدا از تمام بک لینک های خود فهرستی تهیه کنید، که نحوه دانلود آن در سطر زیر اشاره شده است:

ابتدا به داشبورد گوگل وب مستر خود وارد شوید. سپس در قسمت چپ منو روی گزینه Links to Your Site بزنید. سپس در بخش Who links the most بر روی گزینهmore  کلیک کنید. بعد از کلیک کردن بر روی گزینه more صفحه جدیدی برایتان باز می شود. در این صفحه بر روی گزینه Download more sample links کلیک کنید. بعد از کلیک کردن پسوند فایل را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب فایل لیست دامنه هایی را که به صفحات سایت شما لینک داده اند، را مشاهده می کنید. باید تمامی این دامنه ها را چک کنید، تا هر کدام آن ها که اسپم هستند، را شناسایی کنید. سپس باید آن ها را در یک فایل جداگانه قرار دهید. بعد از قرار دادن آن ها در فایل جدید، آن را به ابزار Disavow links معرفی کنید. بعد از آن باید صبر کنید، تا ربات خزنده گوگل این تغییرات را متوجه شود. بازه زمانی این کار از 3 ساعت تا 3 ماه می باشد، که بستگی به تعداد بک لینک های حذفی و فرکانس جست و جوی ربات دارد.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل به سوال “الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟” پاسخ داده شده است. اگر سایت شما به خاطر لینک سازی های غیر طبیعی و اسپم با جریمه مواجه شده است، می توانید با خواندن مقاله بالا علت جریمه را فهمیده و آن را رفع کنید.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-10-20

12:04 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت