...

مقالات آرتیمان وب

انکر تکست چیست؟

انکر تکست چیست؟

در پاسخ به این سوال که “انکر تکست چیست؟” باید گفت، که یکی از مواردی است، که اگر به درستی از آن استفاده کنید تاثیر مستقیمی بر روی بالا رفتن رتبه سایتتان در موتورهای جستجو دارد. یعنی می توان گفت، که انکر تکست تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایت دارد.

به کاراکترها و کلماتی که در یک متن وجود دارند و به متن یا سایت دیگری لینک داده می شود، انکر تکست (Anchor Text) می گویند. یعنی آن قسمتی از لینک که کاربران می توانند آن را مشاهده کنند و بر روی آن کلیک کنند، گفته می شود. به انکر تکست عنوان لینک و یا متن لینک هم می گویند. موتورهای جستجو به کمک کلماتی که در متن لینک وجود دارد، می توانند موضوع فعالیت یک سایت را بهتر شناسایی کنند. که در نهایت بتوانند آن را در نتایج جستجو نشان دهند.

لازم به ذکر است، که اگر وب سایت های متفاوت و مختلف یک انکر تکست واحد را به یک صفحه از سایت لینک دهند، باعث می شود، که آن صفحه موردنظر به عنوان یک سایت معتبر برای کلمه کلیدی مشخص شده شناسایی و شناخته شود. حتی اگر آن کلمه کلیدی مورد نظر در آن صفحه از سایت که به آن لینک داده شده است، وجود نداشته باشد. همچنین در لینک بیلدینگ خود از انکر تکست های متفاوت استفاده کنید. این کار باعث می شود، که ساختار لینک های سایت برای موتورهای جستجو طبیعی جلوه کند و اهمیت بیشتری به سایتتان دهد. برای ساخت انکر تکست نیاز به یک جمله یا کلمه داریم، که از طریق آن محتوای صفحه موردنظر را تکمیل کنیم. همچنین نیاز به یک صفحه در اینترنت داریم.

 قیمت طراحی سایت

انواع انکر تکست

انکر تکست انواع مختلفی دارد، که در سطر زیر به چند مورد از آن اشاره شده است:

 • انکر تکست نام تجاری (Branded Anchors)

یکی از انواع انکرتکست ها، انکر تکست نام تجاری می باشد، که به آن Branded Anchor Text می گویند. در این نوع از انکر تکست می توان از نام برند برای شرح و توصیف لینک استفاده کرد.

 • انکر تکست تطبیق کلی (Exact Match Anchors)

یکی از انکر تکست های رایج تطبیق کلی می باشد، که در متن لینک از کلمه کلیدی استفاده می شود. این روش در سایت ها بسیار استفاده می شود، اما لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد آن باعث می شود، که از سوی گوگل سایت جریمه شود. به عنوان مثال زمانی که یک مقاله به اسم “کنیبالیزیشن چیست؟” در سایت خود دارید می توانید یک لینک مشابه با همین نام ایجاد کنید، که به این انکر تکست تطبیق کلی گفته می شود.

 • انکر تکست لینک عریان (Naked Link Anchors)

از دیگر انواع انکرتکست ها می توان به لینک عریان اشاره کرد. زمانی که از آدرس سایت یا همان URL به جای کلمات کلیدی به عنوان متن لینک استفاده کنید، یعنی از انکر تکست لینک عریان استفاده کرده اید.

 • انکر تکست طبیق جزئی (Partial Match Anchors)

زمانی که  یک لینک با یک عنوان مورد نظر دارید و به مقاله یا صفحه ای تحت عنوان دیگری لینک می دهید، یعنی از لینک با انکر تکست تطبیق جزئی استفاده کرده اید. در این نوع انکر تکست شما لینکی با جزئیات زیاد ایجاد کرده اید، تا کاربران به کمک آن بتوانند تشویق شوند، تا مقاله اصلی را بخوانند.

 • انکر تکست تصویر (Image Anchors)

یکی دیگر از انواع انکر تکست، می توان به انکر تکست تصویر اشاره کرد. در این نوع انکر تکست از تصویر به جای متن استفاده می شود. یعنی در این حالت Alt Tag تصویر موردنظر به عنوان یک نوع انکر تکست شناسایی می شود. این نوع انکر تکست باعث می شود، که زمانی که موتورهای جستجو سایتتان را ارزیابی می کنند به آن نیز توجه زیادی کنند.

 • انکر تکست عمومی (Generic Anchors)

ممکن است برایتان پیش آمده باشد، که در هنگام خواندن یک متن با جملاتی مانند اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کن، بیشتر بخوانید و…. رو به رو شده باشید. به این نوع جملات و کلمات انکر تکست های عمومی گفته می شود. قبلا استفاده از این انکر تکست بسیار رایج بوده است، اما امروزه به خاطر تغییر قوانین الگوریتم گوگل از این نوع انکر تکست کمتر استفاده می شود. زیرا ممکن است، به سئو سایت آسیب وارد کند.

 • انکر تکست طولانی (Long Tail Anchors)

این نوع انکر تکست همانند انکر تکست تطبیق جزئی می باشد. یعنی این نوع انکر تکست مانند تطبیق جزئی جزئیات زیادی از محتوا را در اختیارتان می گذارد، فقط با این تفاوت که در این نوع انکر تکست از تعداد بیشتری کلمات در متن لینک استفاده می شود.

 • انکر تکست کلمه کلیدی + برند (Keyword + Brand Anchor)

در این نوع از انکر تکست همان طور که از نامش مشخص است، از کلمه کلیدی به همراه نام برند سایت استفاده می شود.

 • انکر تکست هم معنی (LSI Anchors)

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing می باشد، که به معنای فهرست سازی معنایی نهفته است. در این نوع انکر تکست همان طور که از نامش مشخص است، از مشتقات یا عبارت های معنی به جای کلمه کلیدی استفاده می شود.

انکر تکست در سئو چه اهمیتی دارد؟

به کمک انکر تکست ها میتوان اطلاعات مرتبطی را در رابطه با محتوای لینک مقصد در اختیار کاربران قرار داد. همان طور که می دانید موتورهای جستجو مناسب ترین و بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار می دهد، به همین دلیل انکر تکست ها به شما کمک می کنند تا بهتر دیده شوید و در نتایج جستجو قرار بگیرید. همچنین انکر تکست ها ارتباط مستقیمی با صفحات لندینگ دارند، به همین خاطر استفاده از انکر تکست ها، برای دیده شدن در نتایج جستجو تاثیرگذار است. علاوه بر این میتوانید به کمک انکر تکست ها کاربران را به صفحات داخلی سایت هدایت کنید. با این کار ترافیک سایت افزایش پیدا می کند.

چطور می توان انکر تکست بهتری نوشت؟

برای نوشتن انکر تکست بهتر فقط کافیست روان و ساده باشد. یعنی بهتر است، کلید واژه ها را با جملات سخت و پیچیده ترکیب نکنید. همچنین انکر تکست آن باید به گونه ای باشد، که کاربر تشویق شود، تا روی لینک موردنظر کلیک کند. علاوه براین باید صفحه هدف را کاملا صادقانه توصیف کنید. در سطر زیر به چهار ویژگی انکر تکست های مطابق با اصول سئو اشاره شده است:

 • بهتر است انکر تکست مرتبط با لینک هدف باشد.
 • یکی دیگر از ویژگی های انکر تکست مطابق با اصول سئو این است، که مشخص و ساده باشد.
 • بهتر است انکر تکست از نوع نامشخص یعنی Generic نباشد.
 • از دیگر ویژگی های یک انکر تکست خوب این است، که چگالی کلید واژه های آن کم باشد. زیرا در محتوای موجود در سایت اگر لینک های زیاد با انکر تکست های یکسان وجود داشته باشد، ممکن است گوگل آن را یک نوع اسپم در نظر بگیرد. به همین خاطر متن انکر تکست هایتان باید متفاوت باشد.

نتیجه گیری

درمقاله بالا به سوال “انکر تکست چیست؟” اشاره شده است. امروزه موتورهای جستجو به نکات جزئی زیادی برای رتبه بندی سایت اهمیت می دهند، که مرتبط بودن موضوع لینک ها یکی از فاکتورهای مهم در در رتبه بندی سایت می باشد. موضوع یک صفحه توسط موتورهای جستجو از دو طریق تشخیص داده می شود، که شامل انکر تکست های لینک هایی که برای آن صفحه ساخته اید و محتوای موجود در آن صفحه است. به همین خاطر بهتر است، که محتوا سایت با متن لینک همخوانی داشته باشد، زیرا باعث بهبود پیدا کردن رتبه سایت در نتایج جستجو می شود. علاوه بر این باعث می شود، که تجربه کاربری خوبی را به بازدیدکنندگان دهد.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-01-07

11:28 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
dorsa
1 سال قبل

اینکه گفتید تا حد امکان از انکرتکست عمومی در لینک ها استفاده نکنیم منظور در لینک سازی خارجی هست یا درلینک سازی داخلی سایت هم نباید استفاده کنیم؟!

kiomars
1 سال قبل

استفاده از لینک ثابت با چند انکر تکست متفاوت در یک صفحه کار درستیه؟!

شهرزاد
1 سال قبل

با سلام، چگالی کلیدواژه چه اثری بر کیفیت عملکرد انکر تکست می گذاره؟

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.