...

مقالات آرتیمان وب

تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو

تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو

آیا می دانید که طراحی وب سایت واکنش گرا می تواند به طور قابل توجهی رتبه بندی SEO (بهینه سازی موتور جستجو) شما را افزایش دهد؟ در دنیایی که دستگاه‌های تلفن همراه بیش از نیمی از ترافیک اینترنت را تشکیل می‌دهند، ایجاد یک وب‌سایت که در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش به خوبی نمایش داده شود، بسیار مهم است. اینجاست که طراحی وب واکنش گرا وارد می شود. از طریق استفاده از شبکه های سیال، تصاویر انعطاف پذیر، و پرسش های رسانه ای، طراحی وب واکنش گرا تضمین می کند که وب سایت شما در هر دستگاهی، از رایانه رومیزی گرفته تا تلفن هوشمند، به خوبی به نظر می رسد و به خوبی کار می کند. همچنین تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو را با گذشت زمان احساس خواهید کرد.

در این مقاله که توسط تیم آرتیمان وب، شرکت طراحی سایت در تهران، نوشته شده است به بررسی تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو پرداخته و نکات اصولی را یادآوری خواهیم کرد

مقدمه

هنگامی که تلفن های همراه برای اولین بار به وب دسترسی پیدا کردند، هیچ تضمینی نبود شد که بتوانید به راحتی یک صفحه وب را در دستگاه تلفن همراه خود بخوانید. برخی از سایت‌ها دارای متن کوچک بودند و به سختی پیمایش آنها امکانپذیر بود. برخی دیگر بدون ویژگی‌های مورد نیاز شما به یک نسخه تلفن همراه محدود هدایت شدند. اکنون، به لطف طراحی وب ریسپانسیو، دسترسی کامل به هر سایتی در گوشی خود استاندارد است.

طراحی وب ریسپانسیو یک وبسایت دارای تنظیمات مختلف برای دستگاه های مختلف است و خواندن و استفاده از آن وبسایت را آسان می کند. این تغییر با پیشرفت هایی در پروتکل‌های CSS و برنامه های کاربر پسند و بدون کد امکان پذیر شد. اکنون طراحان ماهر به‌جای اینکه عملکرد متقابل دستگاه‌ها را به‌عنوان یک فکر بعدی تلقی کنند، از همان ابتدا برای سازگاری برنامه‌ریزی می‌کنند. در دنیای امروزی با چندین دستگاه، داشتن یک طراحی واکنش گرا برای موفقیت یک وب سایت امری ضروری می‌باشد.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی وب ریسپانسیو وب سایت هایی را ایجاد می کند که با دستگاه بیننده منطبق می شوند، طرح بندی و عملکرد را برای یک تجربه بصری دلپذیر و خوانا، بدون توجه به اندازه صفحه تنظیم می کنند. این اصطلاح در سال 2010 توسط اتان مارکوت با الهام از معماری در پاسخ به مردم در یک فضا ابداع شد. طراحی پاسخگو شامل شبکه‌های سیال، تصاویر انعطاف‌پذیر و پرسش‌های رسانه‌ای با نقاط شکست است.

این چیزی بیش از ایجاد یک نسخه تلفن همراه “لایت” است. با رشد ترافیک وب موبایل از 2.94 درصد در سال 2010 به 54.87 درصد در سال 2021، سایت های سازگار با موبایل بسیار مهم هستند. موبایل اکنون یک نقطه دسترسی اولیه به وب است و کاربران انتظار عملکردی یکپارچه دارند. چه ارائه اطلاعات و چه راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی، موثر بودن به معنای اطمینان از کارکرد روان همه چیز در تلفن همراه است.

برنامه‌های بدون کد اخیراً طراحی وب واکنش‌گرا را پیشرفته کرده‌اند و امکان طراحی همزمان برای اندازه‌های مختلف صفحه‌نمایش را بدون تنظیمات کدگذاری دستی فراهم می‌کنند.

لینک مفید: هزینه طراحی سایت

نکات کلیدی در طراحی وب سایت ریسپانسیو

 1. شبکه های سیال(Fluid Grids): شبکه هایی با ستون ها و ردیف هایی که به طور خودکار یا دستی در اندازه های مختلف صفحه نمایش تنظیم می شوند.
 2. تصاویر انعطاف پذیر(Flexible Images): تصاویری که با اندازه ها و وضوح های مختلف صفحه نمایش سازگار می شوند تا از پیکسل شدن یا بارگذاری کند جلوگیری کنند.
 3. نقاط گسست(Breakpoints): نقاطی در اندازه یا جهت صفحه که در آن یک وب سایت طرح خود را تنظیم می کند، تحت تأثیر درخواست های رسانه ای.
 4. پرسش‌های رسانه(Media Queries): عملکرد CSS که اطلاعات اندازه دستگاه را جمع‌آوری می‌کند تا تنظیمات طرح‌بندی را در نقاط شکست ایجاد کند.
 5. Viewport: ناحیه قابل مشاهده در دستگاه کاربر که در آن محتوا نمایش داده می شود.
 6. سرریز(Overflow): عناصری که فراتر از نما هستند یا برای ظرف خود بسیار بزرگ هستند.
 7. اندازه ثابت(Fixed Sizing): اندازه ثابت بدون تأثیر عوامل دیگر (بر حسب پیکسل)، پاسخگو نیست.
 8. اندازه نسبی(Relative Sizing): تغییر اندازه در پاسخ به عناصر چیدمان یا دستگاه کاربر (% em یا rem، ارتفاع کاراکتر، ارتفاع درگاه دید یا عرض)، پاسخگو.
 9. موبایل-اول(Mobile-Friendly): طراحی برای محدودترین چیدمان موبایل ابتدا، اولویت دادن به دسترسی به تلفن همراه بر دستگاه های بزرگتر.
 10. منو همبرگر(Hamburger Menu): دکمه ای که یک منوی کشویی را برای پیوندهای نوار ناوبری نشان می دهد و در طراحی های جمع و جور در فضا صرفه جویی می کند که به خاطر خطوط انباشته آن شبیه به همبرگر نامگذاری شده است.

عناصر ضروری طراحی وب سایت ریسپانسیو

طراحی وب ریسپانسیو تضمین می کند که یک سایت خوب به نظر می رسد و در دستگاه های مختلف به خوبی کار می کند. جهت مشاهده تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو لازم است از عناصر کلیدی زیر استفاده کنید:

 1. طراحی برای دستگاه های متنوع
  – برای اندازه های مختلف صفحه نمایش، از دسکتاپ گرفته تا موبایل، با در نظر گرفتن یک طیف سیال، آماده شوید.
  – حساب برای کاربرانی که بین حالت افقی و عمودی در تلفن همراه سوئیچ می کنند.
  – برای اندازه‌ها و نسبت‌های احتمالی دستگاه‌های آینده برنامه‌ریزی کنید، انعطاف‌پذیری ایجاد کنید.
 2. واحدهای طول نسبی
  – از واحدهای مطلق مانند پیکسل اجتناب کنید. واحدهای پاسخگو مانند vh، vw، em یا rem را انتخاب کنید.
  – از واحدهای مربوط به viewport یا فونت برای طرح‌های مقیاس‌پذیر استفاده کنید که اندازه‌های دستگاه را تغییر می‌دهند.
 3. طرح بندی
  – طرح کلی برای سازگاری بین دستگاه ها بسیار مهم است.
  – شبکه های انعطاف پذیر و واحدهای طول نسبی را برای یک ساختار منطقی ترکیب کنید.
  – با باریک شدن درگاه دید، جریان محتوا را به گونه ای تنظیم کنید که عمودی تر باشد.
 4. ناوبری(Navigation)
  – ناوبری در دستگاه های مختلف ظاهر و عملکرد متفاوتی دارد.
  – ناوبری را برای استفاده با یک دست در صفحه نمایش های کوچکتر تطبیق دهید.
  – برای صرفه جویی در فضا و بهبود قابلیت استفاده از منوی همبرگر در موبایل استفاده کنید.
 5. تصاویر
  – از تصاویر واکنش گرا استفاده کنید که با سایت شما در مقیاس هستند تا از زمان بارگذاری کند جلوگیری کنید.
  – عملکرد تصاویر و نحوه ارتباط آنها با محتوا را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که آنها مقیاس مناسبی دارند.
 6. متن
  – قالب بندی متن در واحدهای em یا rem برای مقیاس بندی پاسخگو.
  – اطمینان حاصل کنید که متن به راحتی قابل خواندن و بدون فشار به چشم است.
  – هنگام حرکت در اندازه های مختلف صفحه نمایش، از سرریز متن یا مشکلات قطع شدن متن خودداری کنید.
 7. دسترسی
  – طرح‌های واکنش‌گرا از دسترسی برای مخاطبان گسترده‌تری پشتیبانی می‌کنند.
  – کاربران دارای معلولیت، کم بینایی، چالش های زبانی یا محدودیت های عملکرد حرکتی را در نظر بگیرید.
  – از عناصر مناسب برای صفحه‌خوان استفاده کنید، متن جایگزین برای تصاویر ارائه دهید، و برای دسترسی بهتر، متن و دکمه‌های قابل تغییر اندازه را در اولویت قرار دهید.

با پرداختن به این عناصر، طراحی وب ریسپانسیو تجربه کاربر را در دستگاه‌های مختلف و نیازهای کاربر افزایش می‌دهد.

طراحی وب سایت ریسپانسیو چگونه سئو را بهبود می بخشد؟

امروزه تأثیر طراحی ریسپانسیو بر سئو بر کسی پوشیده نیست. بدین منظور راه های مختلفی وجود دارد که طراحی سایت ریسپانسیو می تواند سئوی شما را افزایش دهد:

 • بهبود تجربه کاربری

تجربه کاربری یک عامل کلیدی است که موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرند. طراحی ریسپانسیو تضمین می کند که سایت شما بدون توجه به دستگاه مورد استفاده، به راحتی قابل پیمایش و خواندن است. این می تواند منجر به افزایش زمان صرف شده در سایت شما، کاهش نرخ پرش و نرخ تبدیل بالاتر شود که همه اینها می تواند منجر به بهبود رتبه سئو شود.

 • زمان بارگذاری سریعتر صفحه

موتورهای جستجو از وب سایت هایی که به سرعت بارگیری می شوند ترجیح می دهند. وب‌سایت‌های واکنش‌گرا اغلب از تکنیک‌های عملکرد مدرن برای تنظیم محتوای ارائه‌شده بر اساس دستگاه استفاده می‌کنند که منجر به زمان بارگذاری سریع‌تر، به‌ویژه در دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت می‌شود.

 • حذف محتوای تکراری

در گذشته، برخی از وب‌سایت‌ها نسخه تلفن همراه جداگانه‌ای از سایت خود داشتند که می‌توانست منجر به مشکلاتی با محتوای تکراری شود. داشتن یک وب سایت واکنش گرا این مشکل را از بین می برد و اطمینان حاصل می کند که موتورهای جستجو می توانند سایت شما را به طور موثرتری ایندکس کنند.

 • افزایش ترافیک موبایل

همانطور که در بالا ذکر شد، بیش از نیمی از ترافیک جهانی اینترنت از تلفن های همراه است. گوگل همچنین به سمت نمایه سازی موبایل اول رفته است، به این معنی که عمدتاً از نسخه موبایل محتوا برای نمایه سازی و رتبه بندی استفاده می کند. بنابراین داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل برای سئو ۲ ضروری است.

لینک مفید: سئو سایت تضمینی

نحوه پیاده سازی طراحی وب سایت واکنشگرا

پیاده سازی یک طراحی وبسایت بصورت ریسپانسیو مسئله پیچیده‌ای نیست، حتی اگر HTML یا CSS نمی دانید. ابزارهای طراحی وب بدون کد، مانند Webflow، طراحی ریسپانسیو و بدون نیاز به کدنویسی تنظیمات را آسان می کند. در اینجا برخی از بهترین روش ها برای ایجاد یک طراحی وب واکنش گرا وجود دارد:

 • با توجه به تلفن همراه شروع کنید: با توجه به شیوع دستگاه های تلفن همراه، وب سایت خود را با موبایل به عنوان جمعیت اصلی کاربر طراحی کنید.
 • فقط از کلمات ضروری استفاده کنید: با دستگاه های تلفن همراه، باید در محدوده صفحه نمایش های کوچکتر کار کنید. این به معنای نوشتن اقتصادی است و اطمینان حاصل کنید که هر کلمه به جلو بردن داستان شما کمک می کند.
 • ایجاد و آزمایش یک نمونه اولیه پاسخگو: دانستن اینکه چگونه طرح های شما به صفحه های مختلف ترجمه می شوند ضروری است. نمونه اولیه خود را روی دستگاه های واقعی تست کنید تا مطمئن شوید که وب سایت بدون هیچ مشکلی کار می کند.

در نتیجه، طراحی سایت ریسپانسیو نه تنها تجربه کاربر را افزایش می دهد، بلکه رتبه بندی سئوی وب سایت شما را نیز بهبود می بخشد. با پیاده سازی تکنیک های طراحی واکنش گرا، می توانید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در دسترس، کاربر پسند و دارای رتبه بالایی توسط موتورهای جستجو است.

5/5 - (2 امتیاز)

1402-09-17

3:04 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

اسکیما چیست؟
اسکیما چیست؟

اسکیما چیست؟ آیا می دانید اسکیما چیست؟ می‌دانستید که اسکیما در رتبه‌بندی وبسایت شما در صفحه نتایج موتور جستجو تاثیرگذار است؟

خدمات شرکت

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.