مقالات آرتیمان وب

تکنیک های تشکر از مشتری

تکنیک های تشکر از مشتری

تمامی کسب و کارها برای اینکه بتوانند در بیزینس و کار خود موفق شوند، نیاز به جذب مشتری و به وجود آوردن احساس خوب در مشتری دارند. برای موفقیت در کار باید بتوانید با مشتری ارتباط درست بگیرید. تشکر کردن از مشتری یکی از همین ارتباطات می باشد. با ما همراه باشید، تا در این مقاله با تکنیک های تشکر از مشتری آشنا شوید.

چرا باید از مشتری تشکر کنیم؟

قدردانی از مشتری یک هنر می باشد. باعث می شود آنها احساس کنند دیده و شنیده شده اند و با ارزش هستند. همچنین نشان می دهد شما به خرید آن ها اهمیت می دهید. وقتی قدردانی خود را به مشتریان نشان می دهید، حرکت مثبتی ایجاد می کنید که هر دو شما را رو به جلو می برد. یعنی اگر از خرید برند شما و رفتار شما راضی باشند، آن را به اقوام و آشنایان خود معرفی می کنند. بنابراین جذب مشتری جدید در کار شما بیشتر می شود و می توانید روابط قوی تر و جدید تری با آن ها ایجاد کنید.

بسیاری از صاحبان کسب و کار فکر می کنند، که باید منتظر بمانند تا بودجه و زمان لازم برای شروع به فکر کردن در مورد راه هایی برای تشکر از مشتریان خود داشته باشند. تصور این افراد این است، که وقتی شرکتی قوی‌تر ایجاد کردند، می توانند زمان و پول خود را برای تشکر از مشتریان اختصاص دهند. حتی اگر به نظر منطقی برسد، اما این یک استراتژی برنده نمی باشد.

اگر این افراد از روز اول از مشتریان خود تشکر کنند، شتاب ایجاد می کنند. بنابراین می توانند از فراز و نشیب های اداره یک کسب و کار عبور کنند. صرف نظر از بودجه یا محدودیت های زمانی می توانند، از راه های خلاقانه و لذت بخشی برای قدردانی از مشتریان استفاده کنند.

روش های تشکر از مشتری

در سطر زیر به 12 تکنیک تشکر از مشتری اشاره شده است:

 • ارسال کردن یک یادداشت دست نویس

یکی از تکنیک های تشکر کردن ارسال کردن یک یادداشت دست نویس است. یعنی نوشتن یک یاد داشت دست نویس، که در آن نام مشتری را بنویسید و از او برای اینکه به شما اعتماد کرده تشکر کنید. این یکی از راه هایی است، که در جلب رضایت مشتری تاثیر دارد. همچنین می توانید برای تشکر کردن متن مربوطه را از طریق ایمیل، پیامک و…. به مشتری ارسال کنید.

 • هدیه دادن

امروزه بیشتر کسب و کارها برای تشکر به مشتریان خود هدایایی مانند تقویم، خودکار و…. می دهند. می توانید برای تشکر و جذب کردن مشتری هم از این نوع هدایا استفاده کنید. هم می توانید از هدیه ای استفاده کنید، که مرتبط با فروش محصولتان می باشد.

هدیه دادن به مشتری

 • تخفیف دادن

یکی دیگر از تکنیک های تشکر از مشتری این است، که به مشتریان برای خرید محصولات تخفیف بدهید. در بسیاری از سایت های فروشگاهی که نیاز به تکمیل پروفایل کاربری است می توان از اطلاعات کاربری مشتریان به نفع خود استفاده کرد. یکی از این کارها می تواند ارسال هدیه با تخفیف دادن در یک مناسبت خاص باشد. می توان با اطلاع دادن از طریق ایمیل یا اس ام اس روز تولد یا مناسبت خاص دیگر را با تخفیف های جذاب اطلاع داد. بهتر است برای مشتریان قدیمی خود تخفیف ویژه تری در نظر بگیرید. تا بتوانید رضایت مشتری را جلب کنید. برای مشتریان جدید هم می توانید درصدی تخفیف در سفارش اول در نظر بگیرید.

هزینه طراحی سایت چقدر است؟

 • تشکر کردن از مشتری در رسانه های اجتماعی

تشکر کردن از مشتری در رسانه های اجتماعی نیز در جلب رضایت مشتری تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال می توانید عکس مشتری خود را در کنار محصولی که خریداری کرده در صفحه اینستاگرام کاری خود بزارید. از اعتماد او به شما تشکر کنید.

 • نظر پرسیدن از مشتری

برای اینکه بتوانید رضایت و توجه مشتری را به خود جلب کنید، بهتر است بعد از یک مدت با او تماس بگیرید. در ارتباط با کیفیت محصول خریداری کرده از او بپرسید. اگر هم به مشکل خورده بود از او بخواهید با شما در میان بگذارد، تا مشکل را رفع کنید.

 • عملی کردن نظرات مشتری

گاهی سعی کنید، نظرات مشتری را بپرسید و اگر واقعا نظرش نکته ارزشمندی داشت، آن را عملی کنید. این کار باعث می شود، به مشتری احساس ارزشمند بودن بدهد. همچنین در جلب رضایت مشتری تاثیر زیادی دارد.

 • دادن خدمات اضافه بر سازمان

یکی دیگر از روش هایی که در جلب رضایت مشتری تاثیر دارد، خدمات اضافه بر سازمان می باشد. به عنوان مثال اگر مشتری به صورت آنلاین از شما محصول خریداری می کند. می توانید گاهی ارسال محصول را خودتان حساب کنید. تا مشتری هزینه ارسال آن را ندهد.

 • معرفی کردن کسب و کار مشتریان

اگر مشتری شما نیز در کسب و کاری مشغول است. می توانید برای تشکر از او، کسب و کار او را در رسانه های اجتماعی تبلیغ کنید و محصولاتش را به دیگران معرفی کنید.

  ریدایرکت 301 چیست؟

تخفیف دادن به مشتری

 • تبریک تولد و ارسال کردن هدیه

اگر کسب و کار شما طوری هست، که اطلاعات شخصی مشتری مانند تاریخ تولد، محل زندگی، تلفن همراه  و…. را در اختیار دارید. می توانید در روز تولد مشتری برای او پیامک تبریک تولد ارسال کنید. یا برای او هدیه ای ارسال کنید. همچنین می توانید در روز تولد مشتری تخفیف ویژه ای برای او در خریداری محصولتان در نظر بگیرید. با این کار می توانید رضایت مشتری را جلب کنید.

 • قرعه کشی کردن

یکی دیگر از راه های جذب مشتری برگزار کردن مسابقه و قرعه کشی کردن می باشد. به عنوان مثال اگر شما یک کسب و کار آنلاین دارید، می توانید یک مسابقه ویدئویی یا پست در رسانه های اجتماعی برگزار کنید. که مشتریان بتوانند ویدئویی یا پستی در مورد یک موضوع خاص با هشتگ برند منحصر به فرد شما به اشتراک  بگذارند. در آخر شما بین آن ها قرعه کشی کنید و برای افراد برنده هدیه ای در نظر بگیرید.

 •  کمک در زمان نیاز شدید

زمانی که مشتریان تحت تاثیر بلایای طبیعی یا بحران سلامت قرار می گیرند. می توانید بر روی محصولات تخفیفات بیشتر بگذارید. یا محصولات را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید. این کار نیز در جلب رضایت مشتری تاثیر زیادی دارد.

 • ایجاد حس مشارکت در کار خیر

برای این که بتوانید رضایت مشتری را جلب کنید، می توانید در ازا خرید هر مشتری از محصولات شما یک کار خیر انجام دهید. به عنوان مثال با مقداری از اون پول به فقرا کمک کنید، در یک منطقه درخت بکارید و….در نهایت می توانید به مشتری اطلاع دهید بعد از خرید آن ها چه کاری انجام شده، تا این حس خوب به آن ها منتقل شوند.

سفارش طراحی سایت آرتیمان وب 

چه نکاتی باید در نوشتن متن تشکر از مشتری رعایت شود؟

در سطر زیر به 6 مورد از نکاتی که باید در متن تشکر از مشتری رعایت شود، اشاره شده است:

 • برای این که بتوانید بهترین تاثیر را بر روی مشتری بگذارید، از جملات کوتاه استفاده کنید.
 • در تشکر کردن، حواستان باشد محصولی را تبلیغ نکنید.
 • از آن ها بخواهید انتقادات و پیشنهادات خود را به شما انتقال دهند.
 • سعی کنید متن را شخصی سازی کنید. یعنی مثلا در اول جمله اسم شخص را بیاورید.
 • برای جذاب کردن متن از ایده های خلاقانه استفاده کنید.
 • در تشکر کردن از مشتری اغراق نکنید.

نحوه تشکر از مشتری

نحوه تشکر از مشتری در خرید حضوری

در سطر زیر به 4 نکته در مورد نحوه تشکر از مشتری در خرید حضوری اشاره شده است:

 • بعد از خرید مشتری با روی خوش به او تبریک بگویید.
 • برای مشتری آرزو خوب کنید. به عنوان مثال بگویید در شادی از آن استفاده کنید.
 • از او بخواهید اگر انتقاد و یا پیشنهادی درباره خدمات و محصول دارد با شما در میان بگذارد.
 • در آخر از او بابت اعتمادش به شما تشکر کنید.

هزینه سئو سایت

نتیجه گیری

در بالا به تکنیک های تشکر از مشتری چه به صورت اینترنتی و چه به صورت آنلاین اشاره شده است. اگر شما قصد راه اندازی کاری را دارید. یا می خواهید در کسب و کار خود موفقیت بیشتری کسب کنید. می توانید با خواندن این مقاله با تکنیک های تشکر و جذب مشتری آشنا شوید.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-08-15

11:43 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت