مقالات آرتیمان وب

راهکارهای کاهش نرخ خروج از سایت

راهکارهای کاهش نرخ خروج سایت

مقیاس های زیادی برای زیاد شدن تعامل با مخاطبان وجود دارد، که یکی از مهم ترین آن ها نرخ خروج سایت می باشد. نرخ خروج سایت می تواند شناخت خوبی در رابطه با رفتار مخاطبان و همچنین گشت و گذار آن ها در سایت موردنظر را ارائه دهد. علاوه براین می تواند نکات مهم و قابل توجهی را در رابطه با چگونگی بهینه سازی سایت برای جلوگیری از خارج شدن کاربران از سایت ارائه دهد. در این مقاله با ما همراه باشید، تا با راهکارهای کاهش نرخ خروج سایت آشنا شوید.

نرخ پرش سایت چیست؟

نرخ پرش که به آن Bounce Rate می گویند، درصد بازدیدهای تک صفحه ای می باشد. یعنی به زمانی گفته می شود، که افراد وارد وب سایت موردنظر شده و بدون بررسی کردن دیگر صفحات، سایت موردنظر را ترک می کنند. به عبارت دیگر به زمانی گفته می شود، که  کاربر وارد سایت شده و بدون این که روی لینکی کلیک کند از وب سایت خارج می شود.

نرخ پرش سایت اهمیت زیادی دارد. زیرا یکی از عوامل مهم در رتبه بندی گوگل نرخ پرش می باشد. به همین خاطر سایت هایی که در صفحه اول گوگل قرار می گیرند، نرخ پرش سایت آن ها پایین می باشد. از دیگر دلایل اهمیت نرخ پرش سایت این است، که زمانی که یک کاربر از سایت شما پرش میکند، یعنی شما یک مشتری را از دست داده اید. اگر نرخ پرش سایت بالا باشد نشان دهنده این است، که در تجربه کاربری، محتوا، UI سایت و…. مشکلاتی وجود دارد.

 قیمت طراحی سایت

نرخ خروج سایت چیست؟

نرخ خروج سایت که به آن Exit Rate گفته می شود، بعد از هر بار مراجعه بازدیدکننده از وب سایت موردنظر یک خروج بر روی آخرین صفحه ای که توسط کاربر و بازدیدکننده مشاهده شده است، ثبت می شود. که این کار توسط ابزار گوگل آنالیتیکس قابل ثبت و مشاهده است. به عبارت دیگر نرخ خروج یک صفحه از وب سایت موردنظر نشان دهنده تعداد کاربرانی می باشد، که با مشاهده آن صفحه از سایت شما خارج شده اند.

تفاوت نرخ پرش و نرخ خروج

نرخ پرش به صفحه ای که کاربران از طریق آن وارد وب سایت موردنظر می شود و بدون بررسی صفحات سایت آن جا را ترک می کند، اشاره دارد. اما نرخ خروج به آخرین صفحه ای اشاره می شود، که کاربر قبل از ترک کردن سایت آن را مشاهده می کند. به همین خاطر زمانی که کاربر وارد سایت شما می شود و بدون هیچ تعاملی از آن خارج می شود، یعنی یک پرش و یک خروج برای سایت موردنظر ارزیابی می شود. اما هنگامی که کاربر وارد سایت شده و شروع به گشتن در سایت می کند، یعنی با سایت شما تعامل برقرار کرده، در نتیجه برای سایت موردنظر فقط یک خروج ثبت می شود.

راهکارهایی برای کاهش نرخ خروج سایت

در سطر زیر به راهکارهایی برای کاهش نرخ خروج سایت اشاره شده است:

  • استفاده از ابزارهای ردیابی

برای تشخیص نرخ خروج در هر صفحه به ابزارهایی برای شناسایی و ردیابی رفتار مشتریان نیاز می باشد. یکی از ابزارهای مهم ردیابی که طرفداران زیادی دارد، گوگل آنالیتکس است، که برای وب سایت های وردپرسی بسیار مناسب می باشد. به کمک آن میتوانید آگاه شوید که کدام یک از بخش های وب سایت شما توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. می توانید Monsterlnsights را در سایت وردپرسی خود نصب کنید، سپس از طریق داشبورد مدیریت وردپرس می توانید از آمار وب سایت خود مانند، نرخ خروج آگاه شوید. برای آگاه شدن و یافتن نرخ خروج سایت خود از طریق Monsterlnsights، باید به Insights رفته سپس از طریق Reports به Publisher رفته و از طریق آن وارد گزارش Top Exit Pages شوید. به کمک آن میتوانید از تعداد خروجی ها، ده صفحه برتر وب سایت، درصد خروجی ها و بازدیدهای کل صفحه آگاه شوید.

  • بهبود بخشیدن UX

برای صفحات اصلی خود یک فهرست مطالب ایجاد کنید، همچنین برای سازماندهی متن از عنوان های فرعی استفاده کنید. این کار به کاربران کمک می کند، تا اطلاعات را با سرعت بهتری پیدا کنند. علاوه براین در محتوا از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید.

  • اضافه کردن CTA ها در مکان های صحیح

یکی دیگر از راه های نگه داشتن بازدیدکننده در وب سایت، داشتن یک صفحه وب با طراحی زیبا می باشد و آن ها را وادار به انجام فعالیت هایی می کند، که ما میخواهیم. همچنین لازم به ذکر است، که دکمه های CTA بسیاری ضروری هستند، به همین خاطر باید در مکان های مناسب قرار بگیرند.

  • استفاده از محتواهای بصری متفاوت

یکی دیگر از راه های جذب بازدیدکننده و نگه داشتن آن ها در وب سایت استفاده از انواع محتوا مانند تصاویر، ویدئوها، صداها و…. می باشد. این موضوع باعث افزایش میانگین زمان صرف شده در وب سایت موردنظر و تعامل بیشتر کاربر می شود.

  • بهینه سازی دکمه Call To Action

بهتر است که دکمه Call To Action را در اولین فولد صفحه موردنظر قرار دهید. زیرا اگر برای کاربران این دکمه قابل مشاهده باشد، نرخ خروج سایت افزایش پیدا می کند.

  • کمک از بازدیدکنندگان

گاهی ممکن است هیچ دلیلی نتوانید پیدا کنید، نسبت به خروج کاربران از سایت موردنظرتان، زیرا زمان زیادی گذاشته اید تا سایت خود را برای کاربران به میزان کافی بهینه کرده باشید و تلاش کرده اید تا بتوانید رفتار عمومی آن ها را درک کنید، تا بتوانید آن ها را مدت بیشتری در سایت خود نگه دارید. برای این کار بهتر است، به گزارش صفحه خروج نگاه کنید و در آن صفحاتی که نرخ خروج آن ها بالا است، از یک پنجره بازشوی بله و خیر در هنگام خروج کاربر استفاده کنید. اگر برای خروج از سایت کاربر گزینه بله را انتخاب کرده است، باید یک نظرسنجی سریع در وب سایت خود طراحی کنید، تا از دلیل خروج سریع کاربر از سایت آگاه شوید. برای جمع آوری اطلاعات می توانید از پلاگین فرم ساز WPForms استفاده کنید.

  • تشویق مردم برای ماندن در سایت

از راه های تشویق مردم برای ماندن در سایت این است، که از طریق پاپ آپ پست های مفید وبلاگ خود را برای کاربرانی که می خواهند از سایت شما خارج شوند، به نمایش بگذارید. همچنین می توانید یک فرم به صفحه 404 سایت اضافه کنید، تا اگر کاربر نتوانست صفحه موردنظر خود را پیدا کند، به شما گزارش بدهد.

  • بهینه کردن قیف تبدیل

قیف تبدیل به معنی تبدیل کردن بازدیدکنندگان به مشتری می باشد، که باید زمان زیادی را صرف بهینه کردن آن کنید. صفحات خروج می توانند در بهینه کردن قیف تبدیل به شما کمک کنند. یعنی با ترسیم و تصاویر نرخ خروج وب سایت از طریق قیف تبدیل می توانید بفهمید افراد در چه مرحله ای قصد خروج از سایت شما را دارند. تا در صورت لزوم بتوانید اقدامی انجام دهید.

  آموزش تغییر پسورد وردپرس از دیتابیس و phpmyadmin

نتیجه گیری

در مقاله بالا به راهکارهای کاهش نرخ خروج سایت اشاره شده است. بسیاری از افراد از نرخ پرش سایت اطلاعات کافی دارند، اما آشنایی کافی با نرخ خروج را ندارند. لازم به ذکر است، که میزان خروج سایت بسیار راهبردی تر از نرخ پرش می باشد. زیرا اطلاعات عمیق تری در رابطه با کار شما در اختیارتان قرار می دهند.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-01-16

1:04 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hadis
10 ماه قبل

سلام ممنون بابت محتوای مفیدتون

فهرست مطالب

مقالات مفید

اسپم اسکور چیست؟
اسپم اسکور Spam Score چیست؟

اسپم اسکور Spam Score چیست؟ آیا می دانید اسپم اسکور Spam Score چیست؟ وب سایت Moz یکی از سایت‌های معتبر خارجی

خدمات شرکت