مقالات آرتیمان وب

رقص گوگل چیست

رقص گوگل یا گوگل دنس چیست؟

آیا می دانید رقص گوگل (گوگل دنس) چیست و چرا به وجود آمده است؟ رقص گوگل پدیده ای است، که جایگاه کلمات کلیدی سایت شما، در گوگل جا به جا می شوند و به اصطلاح دچار “رقص” می شوند. بدان معنا که کلمات کلیدی سایت شما یا در جایگاه بالاتر و یا در جایگاه پایین تری نسبت به همیشه قرار می گیرند. برای مثال، در گذشته کلمات کلیدی شما در جایگاه 1، 2 و 3 قرار داشت، اما امروز از 100 تای اول خارج شده و فقط یک روز بعد، به سرعت در 5 تای اول قرار می گیرد.

بنابراین، وقتی پدیده رقص گوگل اتفاق می افتد، برخی سئوکاران بسیار هیجان زده می شوند و سایرین ممکن است بسیار نا امید شوند. به عبارت دیگر، رقص گوگل زمانی است، که گوگل بتواند یک الگوریتم جدید را بنا کند یا یک آپدیت جدید از یک الگوریتم قدیمی ارائه دهد که به طور معمول، حدود یک هفته به طول می انجامد و بعد دوباره به روال عادی بر می گردد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری را در مورد پدیده رقص گوگل در رابطه با سئو سایت در اختیار شما قرار دهیم.

گوگل دنس چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟

تغییر جایگاه وب‌سایت‌ها بر اساس کلمات کلیدی در صفحه نتایج گوگل را «گوگل دنس» می‌نامند. گوگل جایگاه وب‌سایت‌ها را به طور موقت تغییر می‌دهد تا ببیند عکس‌العمل کاربران نسبت به آن وب‌سایت و محتوا چه خواهد بود. رتبه یک سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از دلایل افت رتبه سایت، پنالتی (جریمه) گوگل است. حال سؤال اصلی این است، که از کجا بفهمیم سایت از طرف گوگل جریمه شده یا در وضعیت گوگل دنس هستیم؟ شما باید وب‌سایت‌ های اطراف خود را زیر نظر بگیرید و ببینید که آیا شرایط مشابه شما را دارند یا خیر.

معمولا دوره گوگل دنس بسیار کوتاه است، پس اگر موقتاً وب‌سایت شما تغییر رتبه را تجربه کرد یعنی تحت پدیده گوگل دنس قرار دارد. اما اگر مشاهده کردید، که مدت زمان زیادی است رتبه سایت شما تغییر کرده، به احتمال زیاد تغییراتی در وب سایت شما به وجود آمده است، که رتبه آن کاهش یا افزایش یافته است. مورد دیگری که احتمالاً گوگل دنس تشخیص داده می‌شود، این است که تمامی مشکلات وب‌سایت خود را حل کنید، اما همچنان شاهد اوج‌گیری یا سقوط وب‌سایت خود باشید.

نقش گوگل دنس در بهینه سازی سایت چیست؟

نقش گوگل دنس در بهینه سازی سایت چیست؟

اگر وب سایت شما توسط متخصصان سئو بهینه سازی می شود، گوگل متوجه می شود، که تغییرات مثبتی در حال انجام است. گاهی اوقات وقتی گوگل روش های سئو را تشخیص می دهد، به طور موقت تأثیر منفی بر وب سایت شما می گذارد و آن را در رتبه پایین تری قرار می دهد. این الگوریتم گوگل، به وضوح نشان می دهد، که رتبه یک صفحه ممکن است در ابتدا در پاسخ به یک تغییر مثبت در وب سایت کاهش یابد. اما پس از مدتی، رتبه صفحه به مقدار جدید و حالت پایدار خود می رسد.

در واقع گوگل تشخیص می دهد، که یک تغییر مثبت لزوماً منجر به افزایش سریع رتبه نمی شود و به همین خاطر ممکن است در وهله اول برعکس عمل کند. حتی برخی نمودارها نشان می دهند، که چگونه لینک سازی مثبت می تواند باعث افت رتبه گوگل و به دنبال آن افزایش مداوم آن شود.

قیمت طراحی سایت چقدر است؟

چگونه می‌توان در دوره رقص گوگل به رتبه بالاتری دست یافت؟

پاسخ به این سوال فقط یک جمله یا کلمه نیست اما می‌توان گفت تحلیل رقبا مهم‌ترین کاری است، که باید انجام داد. یعنی مشاهده کنید، که رقبا چه چیزهایی دارند یا چه چیزهایی ندارند. استفاده از ابزارهای تحلیل و آمارگیری گوگل یعنی گوگل وبمسترتولز و گوگل آنالیتیکس کمک زیادی به پیدا کردن نقاط ضعف و قوت می‌کنند. دانستن و عمل کردن به چند نکته زیر هم می‌تواند به کسب رتبه بالاتر بعد از گوگل دنس کمک زیادی کند:

  • از عنوان‌های جذاب و ترغیب کننده استفاده کنید.
  • توضیحات متا را جدی بگیرید.
  • استفاده از ایموجی در عنوان می‌تواند جلب توجه کند.
  • لینک‌‌سازی داخلی را به درستی انجام دهید، تا نرخ تعامل بیشتری به دست آورید.
  • در تهیه محتوا همیشه راضی کردن کاربران را در اولویت قرار دهید.

رقص گوگل چند وقت یکبار اتفاق می افتد؟

در زمان الگوریتم قدیمی گوگل، رقص گوگل به طور چشمگیری رتبه بندی را تقریباً یک بار در ماه تغییر می داد. با الگوریتم فعلی گوگل، وب سایت همیشه در حال به روز رسانی و تجزیه و تحلیل محتوای وب است، بنابراین، نوسانات نسبت به گذشته کمتر چشمگیر است. گوگل دنس همچنان رتبه بندی را تغییر می دهد، و هر زمان که وب سایت خود را تغییر می دهید باید نوساناتی را پیش بینی کنید. برخی گزارش داده اند، که بیشترین تغییرات در روزهای دوشنبه رخ می دهد، اما رتبه بندی گوگل می تواند هر روز تغییر کند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا رقص گوگل رخ می دهد و معیارهای زیادی وجود دارد، که تعیین می کند چه مدت طول می کشد و صفحه شما چقدر در صفحه نتایج “رقص” می کند.

عوامل موثر بر مدت زمان گوگل دنس

عوامل موثر بر مدت زمان گوگل دنس

سن: یک وب سایت جدید نسبت به یک وب سایت قدیمی دارای نوسان بیشتری می باشد.

رقابت پذیری: رقابت بیشتر بدیهی است، که به معنای رقصیدن بیشتر است؛ زیرا وب سایت های بیشتری برای گرفتن جایگاه شما در لیست رقابت می کنند.

لینک سازی: اگر در حال ایجاد لینک های جدید هستید و آن لینک ها قدرتمند باشند، احتمالا صفحه شما بیشتر از دیگران خواهد رقصید.

تغییرات: اگر تصمیم دارید تغییرات بزرگتری در وب سایت یا صفحه خود ایجاد کنید، برای رقص بیشتر آن آماده باشید.

رقص گوگل برای چه سایت‌هایی اتفاق نمی‌افتد؟

برخی سایت‌ها و صفحات وب نیز ممکن است هرگز در رقص گوگل قرار نگیرند. برای مثال:

  • وب‌سایت‌ هایی که در آن‌ها سئوی On Page انجام می‌شود و با لینک‌های با کیفیت همراه هستند. این وب‌سایت‌ها در مرحله اول، غالباً روی توسعه و بهینه سازی مطالب تمرکز می‌کنند و سعی دارند نیازی از مخاطب برطرف کنند، تا اینکه بخواهند از ترفندهای سئو استفاده کنند. ثانیاً لینک‌های داخلی و خارجی وب‌سایت به صورت دقیق و منظم ساخته می‌شوند و برای مطالب آن وب‌سایت مفید هستند.
  • وب‌سایت ‌هایی که اغلب در طولانی مدت بر سیستم‌های بک لینک با کیفیت و پایدار تمرکز دارند.

اگر یک وب‌سایت بعد از اتمام دوره رقص گوگل به جایگاه قبلی خود بازگشت، گوگل تنها می‌خواسته وب‌سایت را محک بزند.

رقص گوگل یا گوگل دنس

نتیجه گیری

حال که دانستیم رقص گوگل یا گوگل دنس چیست و اطلاعات زیادی در مورد این پدیده خواندیم، در پایان باید بگوییم که هدف اصلی گوگل از این تغییر دادن رتبه سایت به صورت ناگهانی در ابتدا پیدا کردن محتوای رضایت بخش برای کاربران خود می باشد، که موارد مورد نیاز خود را در گوگل جستجو می کنند و همزمان به چالش کشیدن محتواهای تولید شده برای تعیین جایگاه واقعی آن می باشد. این نوسانات پس از مدتی به آرامش نسبی رسیده و پس از آن جایگاه محتوای شما در نتایج جستجو تثبیت می شود. شرکت سئو آرتیمان وب به شما در رسیدن به رتبه اول گوگل کمک خواهد کرد.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-09-06

1:47 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

رقص گوگل چیست
رقص گوگل چیست؟

رقص گوگل یا گوگل دنس چیست؟ آیا می دانید رقص گوگل (گوگل دنس) چیست و چرا به وجود آمده است؟ رقص

خدمات شرکت