مقالات آرتیمان وب

سؤالات مهم قبل از شروع طراحی سایت

قبل از اینکه تصمیم به طراحی یک سایت بگیرید، باید از مشتری سوالاتی در رابطه با سایتی که می خواهید طراحی کنید، بپرسید. اما، این سؤالاتی که قبل از شروع پروژه طراحی سایت باید از مشتری بپرسید، چه چیزهایی هستند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این سوالات را به شما ارائه دهیم. طراحی سایت به این صورت نیست، که شما یک سفارش داشته باشید و آن را انجام دهید، در نهایت بعد از تمام شدن آن را به مشتری تحویل بدهید و پول دریافت کنید. قطعا سلیقه شما با سلیقه مشتری هایتان متفاوت است و شاید اصلا مشتری طراحی و یا رنگ بندی خاصی را در نظر داشته باشد. آرتیمان وب، بهترین شرکت طراحی سایت غرب تهران است که سلیقه و خواسته مشتری برایش در اولویت بالا قرار دارد.

برای طراحی یک سایت سوالات مهمی وجود دارند، که باید حتما بپرسید، تا بتوانید سایتی که طراحی می کنید مورد پسند و تایید مشتری باشد. کسانیکه که در زمینه طراحی سایت حرفه ای هستند، رابطه خوبی با مشتری هایشان دارند. این روابط کمک می کند، یک درک درست بین شما و مشتری ایجاد شود. با این کار متوجه می شوید، که مشتری دقیقا از شما چه چیزی می خواهد. همچنین این روابط دوستانه باعث می شود، که مشتری شما نیز متوجه این موضوع بشود، که توانایی شما تا چه حدی است و توقع بیجایی نداشته باشد.

قدم اول برای شروع این است، که در قرار ملاقاتتان با مشتری سوالاتی را که دارید آماده کنید و از او بپرسید. (همراه با ریز جزئیات) برای درک بهتر از سوالاتی که باید بپرسید و بدانید که از کجا باید شروع کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

سؤالاتی که قبل از شروع پروژه طراحی سایت باید از مشتری بپرسید

قبل از اینکه بخواهید، طراحی سایت را شروع کنید، دو سوال مهم باید از مشتری بپرسید تا برای شروع به شما کمک کند و درک درستی پیدا کنید. این دو سوال شامل:

     1. بودجه در نظر گرفته شده مشتری

با این سوال شما می توانید، متوجه شوید که مشتری چه مقداری می خواهد برای سایت هزینه کند. شما با این موضوع اصلا نباید تعارف داشته باشید و از مشتری بپرسید تا بعد از انجام و تحویل سایت به مشکل برنخورید و همان اول حساب کار دستتان بیاید.

     2. زمان تحویل سایت

دومین موضوع مهم در رابطه با تحویل سایت در مدت زمان مشخص شده است، که باید آن را بدانید. پس حتما زمانی را برای تحویل مشخص کنید. بعضی از مشتری ها هدف و زمان خاصی مدنظرشان نیست، پس این موضوع به عهده شما است و باید یک زمان برای آن در نظر بگیرید و برنامه خود را بچینید.

شناخت کسب و کار مشتری

     3. شناخت کسب و کار مشتری

یکی از سؤالات مهم قبل از شروع طراحی سایت، شناخت کامل کسب و کار مشتری است. بعد از اینکه بودجه و زمان تحویل پروژه مشخص شد، نوبت به شناخت کسب و کار و بیزینس مشتری می شود. سوالاتی که در این زمینه باید بپرسید این است، که آیا مشتری های خاصی دارد؟ رقبای کسب و کار چه کسانی هستند؟ می خواهد چه کاری انجام دهد تا از رقبای خود متمایز باشد؟ و… برای اینکه تمام این سوالات را به خوبی بپرسید و بدانید که چه کاری باید روی سایت انجام شود، در زیر برای شما به طور کامل توضیح می دهیم. این سوالات را به این صورت بپرسید، که:

 • کسب و کار شما دقیقا در چه زمینه ای است؟

این سوال هرچند ساده، ولی بسیار کارآمد است. بعضی از طراح های سایت با خود فکر می کنند، که این سوال اصلا نیازی به پرسیدن ندارد. اما، باید حتما آن را بپرسید و اطلاعات دقیق و مفیدی از مشتریتان در این مورد بگیرید.  به طور کلی باید:

 1. یک دیدگاه کاملا روشن در مورد کسب و کار مشتری خود به دست می آورید.
 2. موارد مهمی که مشتری می خواهد، در سایت خود داشته باشد را متوجه می شوید.
 3. موارد ارزشمند و طراحی که می خواهد داشته باشد را می گوید.
 4. در آخر شما با این اطلاعات برای طراحی های مشابه می دانید، که مشتری چه چیزهایی می خواهد و بهتر وارد عمل می شوید.

نکته: اگر شما با کسب و کار مشتری خود آشنا هستید و قبلا مشابه با کسب و کار او سایتی را طراحی کرده اید، باز هم باید سوالات را بپرسید چون سلیقه و اطلاعات هر شخصی متفاوت است.

     4. متمایز کردن کسب و کار مشتری شما از دیگر کسب و کارهای مشابه

سوال بعدی که باید بپرسید، در مورد رقبای کسب و کار مشتریتان است، که چه کاری می خواهد انجام دهد، تا از رقبای خود متمایز باشد؟ این سوال در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می دهد نیست. باید یک دید گسترده نسبت به این موضوع داشته باشید. به عنوان مثال : برای یک فروشگاه می توان به تخفیفاتی که روی محصولات خود می گذارد اشاره کنیم. می تواند به صورت فصلی با تخفیفات بالایی باشد و یا به صورت روزانه روی تعدادی از محصولاتش باشد.

     5. رقبای کسب و کار مشتری شما چه کسانی هستند؟

وقتی در مورد رقبای مشتریتان از او سوال می کنید، بعد از شناختن رقبایش باید یکسری اقدامات برای شناسایی کسب و کار آنها انجام دهید. از جمله اقدام مهمی که می توانید آن را انجام دهید این است، که سایت او را بررسی کنید و ببینید که در چه شبکه های اجتماعی فعالیت دارند.

  بهینه سازی محتوای سایت برای گوگل

6. مراجعه کنندگان و مشتری های سایت

یکی دیگر از سوالات مهم قبل از شروع طراحی سایت، مشتری هایی هستند، که به کسب و کار مورد نظر شما مراجعه می کنند. بهترین و ایده آل ترین آنها چه کسانی هستند؟ به این نکته مهم توجه کنید، که سایت را شما طراحی می کنید و قرار است کاربرانی که به سایت مشتری شما مراجعه می کنند، سایت را ببینند و برایشان جذاب باشد. با این مشتری های مشتری خود را جذب می کنید و شاید آنها هم یک روزی مشتری شما شوند، برای طراحی یک سایت! پس می توانید با یک تکنیک ساده، مثل اینکه خودتان را جای مراجعه کنندگان به سایت بگذارید و تشخیص دهید که سایت چه چیزهایی داشته باشد، یا اینکه چه چیزهایی در سایت اضافی و یا کم می باشد.

شناسایی اهداف مشتری سایت

7. شناسایی اهداف مشتری سایت

یکی از ضروری ترین سؤالات مهم قبل از شروع طراحی سایت، شناسایی اهداف مشتری است. با پرسیدن این سوال ها و جواب گرفتن آنها از طرف مشتری، متوجه شده اید که کسب و کار او چه جزئیاتی دارد و چه چیزهایی برایش مهم است. سپس نوبت به ایده ها و اهداف مشتریتان می رسد. با پرسیدن سوالاتی که در زیر آورده شده به اهداف مشتری خود برسید. این سوالات شامل:

 1. هدف از طراحی وب سایت چه چیزی است؟ 
 2. ویژگی هایی که برای وب سایت در نظر دارد چه چیزهایی است؟
 3. نمونه هایی از وب سایت هایی که مشتری آنها را می پسندد و دلیل علاقمند بودن به آنها چیست؟

با پرسیدن این 3 سوال می توانید، یک طرح کلی از وب سایتی که مشتری شما آن را می پسندد، در ذهن خود داشته باشید و در مورد آن با او صحبت کنید.

     1. هدف از طراحی وب سایت چه چیزی است؟ 

باید بدانید که مشتری شما چه هدفی در سر دارد، که می خواهد بخاطر آن یک سایت داشته باشد. خیلی ها با این دید که دنیای کسب و کارها به سمت آنلاین شدن می رود، آنها نیز می خواهند از این مورد جا نمانند و کسب و کار خود را به روز نگه دارند. در صورتی که برنامه خاصی برای سایشان ندارند. وقتی همچین موردی باشد، باید به مشتری کمک کنید تا اهداف خود را شناسایی کند و برای آن برنامه ریزی داشته باشد. برخی نیز فقط برای فروش بالای محصولاتشان می خواهند، که سایت داشته باشند. به هر حال باید در این زمینه گفتگوی مفصلی داشته باشید تا به هدف مشتری برسید و طبق آن پیش بروید.

     2. ویژگی هایی که مشتری برای وب سایت در نظر دارد چه چیزهایی است؟

بعد از اینکه هدف از طراحی سایت مشخص شد، برای درک بهتر از طراحی سوال مهمی که باید جواب آن را بدانید، این است که مراجعه کنندگان و بازدیدکنندگان از سایت باید چه کاری انجام دهند تا رضایت مشتری شما جلب شود؟ این سوالات مهم قبل از شروع طراحی سایت شامل موارد زیر می شود:

 • محصولات سایت را خریداری کنند؟
 • به محل کسب و کار مشتری شما به صورت حضوری مراجعه کنند؟
 • مقالات سایت را بخوانند؟
 • اگر درخواست و یا ثبت نامی قرار است انجام شود، به صورت آنلاین آن را انجام دهند؟
 • و….

اگر به جواب این سوالات برسید، می توانید روی آنها برنامه ریزی کنید یک سایت مطابق با نیاز مشتری خود طراحی کنید، اما اگر ندانید که چه چیزی مورد نظرش می باشد، وقت خود را هدر داده اید و برای مشتریتان هیچ جذابیتی ندارد. توجه کنید که تمام فعالیت های طراحی سایت را مطابق با سئو اصولی سایت انجام دهید.

     3. نمونه هایی از وب سایت هایی که مشتری آنها را می پسندد و دلیل علاقمند بودن به آنها چیست؟

با پرسیدن این سوال تقریبا می توانید به سلیقه مشتری خود پی ببرید. با دیدن نمونه وب سایت هایی که می پسندد، از او بپرسید که چیزی در آن سایت برایش جذاب است و به چه قسمت هایی علاقه دارد. اگر هم نمونه سایتی مورد نظرش نیست، شما به او چند نمونه کار نشان دهید، تا ببینید که چه چیزهایی در یک وب سایت برای جذاب است و آنها را دوست دارد در سایت خود داشته باشد.

شناسایی برند مشتری

7. شناسایی برند مشتری

مورد آخری که باید چند سوال در مورد آن از مشتری بپرسید، برند کسب و کارش است. اینکه آیا با برندی که دارد، تا به حال سایتی طراحی کرده است یا خیر؟ و دومین سوال، اینکه آیا در شبکه های اجتماعی از طریق برند خود فعالیت می کند یا خیر؟ و آخرین سوال در مورد داشتن هویت بصری برند (برند هویت بصری دارد؟) است. اگر این کار را کرده است، باید روی آنها کار کنید و یا اینکه با رضایت و مشورت مشتری آنها را از بین ببرید و از نو شروع به فعالیت کنید.

     1. آیا با برندی که دارد، تا به حال سایتی طراحی کرده است یا خیر؟

اگر با برندی که دارد، هیچ گونه سایتی طراحی نکرده است که از پایه شروع به طراحی سایت می کنید. اما، اگر سایت طراحی شده ای دارد، می توانید در این زمینه چند کار انجام دهید. اول از همه ببینید، چرا از سایت ناراضی است. (چون اگر راضی بود دست به تغییر نمیزد). دوم اینکه آیا می خواهد سایت ریدیزاین شود یا خیر؟ (باز طراحی) و سوال آخر اینکه اگر از طراحی راضی است، با کدام قسمت سایت مخالف است و می خواهد تغییر کند، که در این صورت باید کاملا سلیقه مشتری را بدانید و طبق آن پیش بروید.

نکته: برای اینکه جواب سوالاتی را که می پرسید، فراموش نکنید، آنها را یادداشت کنید.

در مورد تمام جزئیاتی که به سایت مربوط می شود، سوال کنید و از مشتری بخواهید که برای بهبود سایت آنها را در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال: اگر مشتری از گوگل آنالیتیکس استفاده می کند. اطلاعات آن را بررسی کنید. با دانستن این اطلاعات می توانید به مشتری خود نیز کمک کنید، که چه قسمت هایی از سایت را تغییر دهد و یا روی چه قسمت هایی برای بهبود کار کند.

     2. آیا در شبکه های اجتماعی از طریق برند خود فعالیتی دارد یا خیر؟

اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشد، می توانید با بررسی میزان تعامل با مخاطبانش دست پیدا کنید. به این صورت که اگر در شبکه ها فعالیتی داشته، با انجام چه کارهایی مخاطبان تعامل بیشتری داشته اند و به انجام چه فعالیت هایی مخاطبان واکنشی نشان نداده اند. اگر هم در هیچ شبکه اجتماعی فعالیتی ندارد، می توانید با راه اندازی شبکه های اجتماعی به سایت کمک کنید. (این موضوع را باید حتما با مشتری در میان بگذارید، که آیا می خواهد در شبکه های اجتماعی فعالیتی داشته باشد یا خیر؟ و آیا می خواهد که سایتش به شبکه های اجتماعی متصل باشد یا خیر؟)

قیمت طراحی سایت حرفه ای

     3. برند هویت بصری دارد؟

اول از همه این سوال که هویت بصری چیست؟ هویت بصری شامل یک مجموعه از ویژگی های ظاهری برند است، که شامل: رنگ بندی، لوگو، فونت و… می باشد، باید در تمام عکس ها، نوشته و… از این موارد استفاده شود.

بعضی از مشتری ها اطلاعی ندارند که باید در مورد هویت بصری خود با شما صحبت کنند. پس این وظیفه طراح سایت است، در مورد آن سوال بپرسد. اگر دارای هویت بصری باشد، می توانید از آن در طراحی سایت بسیار استفاده کنید، که در این زمینه به شما خیلی کمک می کند. اگر مشتری شما دارای هویت بصری است، سوالی که پیش می آید و باید از او بپرسید این است، که از هویت بصری که دارد راضی است یا خیر؟ اگر آن را دوست ندارد، به او کمک کنید تا یک هویت بصری مطابق با سلیقه خودش داشته باشد.

سوالات مهم برای طراحی سایت مشتری

سخن پایانی

با توجه به تجربه هایی که در طراحی سایت از طرف طراحان دیده شده است، اول تمام نیازهای مشتریان را شناسایی کنید و بعد به سراغ طراحی سایت بروید. چون ممکن است، چیزی که شما می پسندید، اصلا مشتری دوست نداشته باشد! و تمام زحمات شما به باد برود. با برقراری ارتباط درست و دوستانه با مشتری خود می توانید، پیشنهادها و علاقمندی هایی که دارد روی سایتش انجام دهید. اگر مشتری خود را راضی نگه دارید، ممکن است شما را به دوستان و آشناهایش نیز معرفی کند و مشتری های جدیدی داشته باشید.

برای اینکه به جواب تمام سوالات خود برسید، می توانید یک لیست و یا فرم از سوالات آماده کنید، تا چیزی از قلم نیفتد و به تمام ویژگی هایی که می خواهید یک سایت داشته باد، برسید. اگر با مشتری خود نمی توانید قرار ملاقات برقرار کنید، لیست را برای او بفرستید تا به آنها جواب دهد. با این کار هم شما می توانید یک سایت متفاوت و زیبا طراحی کنید و هم مشتری شما از سایتی که برایش طراحی کرده اید، راضی است.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-07-13

2:33 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

فهرست مطالب

مقالات مفید

اسپم اسکور چیست؟
اسپم اسکور Spam Score چیست؟

اسپم اسکور Spam Score چیست؟ آیا می دانید اسپم اسکور Spam Score چیست؟ وب سایت Moz یکی از سایت‌های معتبر خارجی

خدمات شرکت