مقالات آرتیمان وب

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست؟

آیا می دانید سئو کلاه سیاه چیست؟ بلک هت سئو یا سئو کلاه سیاه از جمله تکنیک‌ها و روش ‌هایی در سئو است، که قوانین گوگل را به طور کامل نقض می‌کند و می‌تواند در مدت بسیار کوتاه، رتبه سایت را در گوگل افزایش داده و آن را به صفحه نخست نتایج موتورهای جستجو بیاورد. این تاکتیک‌های غیراخلاقی به درد جستجوکننده نمی‌خورند و اغلب از سمت موتورهای جستجو جریمه می‌شوند. روش‌های کلاه سیاه شامل کلمات کلیدی، پنهان‌سازی و استفاده از شبکه‌های لینک خصوصی می‌باشند.

استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه شاید در مدت زمان کوتاه جواب دهد، اما در طولانی مدت سایت شما را از لیست نتایج گوگل حذف می‌کند. تجربه نشان می‌دهد که ضرر استفاده از روش‌های کلاه سیاه بسیار بیشتر از مزیت آن ها می‌باشد و تاثیر منفی قابل ملاحظه‌ای در سئوی سایت شما خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم با سئو کلاه سیاه بیشتر آشنا شویم و انواع تکنیک های آن را برشماریم.

چرا باید از سئو کلاه سیاه پرهیز کرد؟

سئو کلاه سیاه با اینکه غیر قانونی نیست، اما دستورالعمل ‌های گوگل را نقض می‌کند. در واقع این نوع اقدامات بر خلاف ضوابط است و در صورت استفاده از آن ها جریمه سنگینی متوجه شما خواهد شد. به طور خاص پنالتی گوگل می‌تواند باعث سقوط رتبه شما در صفحه نتایج گوگل یا حتی حذف کامل آن شود. موتورهای جست‌وجو روزبه‌روز در پیدا‌کردن روش‌های سئو کلاه سیاه پیشرفته‌تر و هوشمند‌تر می‌شوند. حتی ممکن است با استفاده از این تکنیک‌ها برای مدتی موفقیت‌هایی هم کسب کنید. اما باید بدانید دیر یا زود توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی خواهید شد.

قیمت طراحی سایت

تکنیک های خطرناک سئو کلاه سیاه

اکنون شما با مفهوم سئو کلاه سیاه آشنا شده اید. در این بخش می خواهیم تکنیک های خطرناک آن را برای شما نام ببریم و توضیح مختصری راجع به هر یک ارائه دهیم:

انتشار مطالب کم کیفیت

موتورهای جستجو، وب سایت‌ هایی را ارجح می‌دانند، که محتوای باکیفیتی را ارائه دهند. تولید محتوای با کیفیت، کار آسان یا ارزانی نمی‌باشد و مدیران سایت که از کلاه سیاه استفاده می‌کنند راغب می‌شوند که با انتشار محتوای کم کیفیت و بی‌ارزش، کار خود را پیش ببرند. به جای استفاده از این روش کلاه سیاه، محتوای مناسب و با ارزشی را برای خوانندگان سایت خود ایجاد کنید، تا در لیست نتایج موتور جستجو ظاهر شوید و به نیاز کاربران پاسخ دهید.

استفاده از کلاکینگ 

کلاکینگ (Cloaking) یکی دیگر از روش های سئو کلاه سیاه است. در این روش با نمایش دادن یک صفحه بسیار بهینه شده و عاری از هرگونه مشکل، به موتورهای جستجو این پیام را می دهد که حق این سایت خیلی بیشتر از چیزی که دارد است. تا در نهایت یک رتبه عالی از موتورهای جستجو دریافت کند.

طرز کار این روش به این صورت است، که صفحه کلاکینگ ورودی های سایت را شناسایی میکند. در صورت ورود موتورهای جستجو، آن ها را به صفحه ی بسیار بهینه شده منتقل میکند. همانطور که میدانید این روش های سئو کلاه سیاه پایدار نیستند. و در نهایت سایتی که از این راه ها استفاده میکند، جریمه خواهد شد.

ریدایرکت های غیر مجاز

یکی دیگر از تکنیک های سئو کلاه سیاه ریدایرکت های غیر مجاز می باشد، که اگر بر روی آن ها کلیک شود وارد سایت دیگری می گردند. مانند تکنیک های قبلی که معرفی کردیم در استفاده از این تکنیک هم می توانید رتبه سایت خود را بسیار بالاتر ببرید. استفاده کردن از برخی از آن ها که غیر طبیعی می باشند، گوگل را به شک می اندازد و متوجه می شود که شما از ریدایرکت های غیر مجاز استفاده کرده اید. به همین دلیل سایت شما را از گوگل خارج می سازد. استفاده از ریدایرکت ها تنها در برخی از شرایط باید استفاده شود، که برای آن ها طراحی شده است، در غیر این صورت استفاده از آن خطرناک می باشد.

خرید لینک

خرید لینک، یکی از بدترین تکنیک ‌‌های سئو کلاه سیاه است. با این که این روش ریسک بالایی دارد ولی جزو روش‌‌هایی می باشد، که وبمستران همچنان از آن استفاده می‌‌کنند. در این روش شما لینک مورد نظر خود را به سایتی می‌‌دهید و  در ازای آن به صورت ماهانه یا دائمی مبلغی را پرداخت می‌‌کنید.

  اهمیت لینک سازی داخلی

کامنت های اسپم سایت

همانطور که از اسم این تکنیک مشخص است، این روش شامل یک لینک است که به وب سایت شما در یک وبلاگ جداگانه داده شده است. از آنجایی که گوگل الگوریتم رتبه بندی خود را به صورت منظم بروز رسانی می کند، این دسته از تکنیک های کلاه سیاه کمتر در بین فعالیت های صاحبان وب سایت ها مشاهده می شود. گوگل با بروز رسانی خود، تمامی لینک هایی که در کامنت های یک سایت وجود دارد را بررسی و حذف می کند.

با توجه با نکات آموزش سئو کلاه سیاه، اکثر وب سایت های معتبر امروزه لینک های کامنت های خود را به صورت nofollow به کار می برند. این تگ nofollow به گوگل اعلام می کند، که این لینک را فالو نکند و اینکه صاحب وب سایت مورد نظر این لینک نوفالو را برای رتبه بندی صفحات خود به کار نبرده است.

طراحی سایت

کیورد استافینگ یا بمباران کلمات کلیدی

در تکنیک کیورد استافینگ، کلمات کلیدی را برای یک صفحه، آنقدر تکرار می‌کنیم که گوگل این صفحه را به عنوان محتوای باکیفیت و مفید به کاربر نشان دهد. البته بعد از آپدیت الگوریتم پاندا گوگل، رتبه گرفتن با این روش، بسیار سخت شده است. همرنگ کردن کلمات کلیدی اصلی و مرتبط با پس زمینه صفحه سایت و نوشتن پرتکرار کلمات کلیدی، در همین دسته قرار می‌گیرند.

صفحات درگاه

در حرفه سئو سایت، ده‌ها تکنیک برای افزایش رتبه سایت وجود دارد، که صفحات doorway یکی از همان ترفندهای سئو کلاه سیاه است و از همه آن‌ها مخرب‌تر می باشد. صفحات درگاه مجموعه‌ای از صفحات مشابه و چندگانه هستند و با جایگزینی کلمات کلیدی ساخته می‌شوند، تا کیوردهای خاص و متنوع جست‌وجوی کاربران را هدف قرار دهند. این کار بدون توجه به ارزش واقعی آن کلمات و تولید محتوای مفید و کاربردی برای آن‌ها انجام می شود.

بهینه سازی بیش از حد

اغلب وبمسترانی که سایت خودشان را بیش از حد بهینه سازی می کنند، به صورت ناخواسته دچار این مشکل می شوند. در گذشته این یک تکنیک سئو کلاه سیاه بود اما امروزه مشکلی است، که از سر دانش کم برای وب مستران اتفاق می افتد.

در بهینه سازی بیش از حد، وبمستر تکنیک های سئو کلاه سفید را به شکلی مصنوعی و زیادتر از حد معمول در سایت رعایت میکند، که این موضوع باعث می شود ربات های موتور جستجو به وب سایت شک کنند. مثلا وبمستر در همه تگ های H هر صفحه، کلمه کلیدی را تکرار میکند، کلمه کلیدی را در ALT عکس ها به تعداد بیش از حد آورده و یک سری فعالیت های صحیح دیگر را به تعداد زیاد انجام میدهد. این موضوع در نهایت نتیجه ای جز کاهش اعتبار صفحه ندارد.

چگونه از سئو کلاه سیاه دوری کنیم؟

برای اینکه از سئوی کلاه سیاه دوری کنید، موارد زیر باید رعایت شوند:

  • بک لینک نخرید و اجازه بدهید بک لینک‌ها به طور طبیعی روانه سایت شما شوند. هم‌چنین می‌توانید از رپورتاژ نویسی به جای آن استفاده کنید.
  • محتوای ناب و دسته اول تولید کنید.
  • مخاطب و نیازهایش را در کانون توجه خود قرار دهید.
  • سرعت وب‌سایت خود را بالا ببرید.
  • به UI/UX صفحات وب‌سایت خود بی‌نهایت اهمیت دهید.

کلام آخر

تکنیک های سئو کلاه سیاه تنها زمانی جواب می‌دهد، که دنبال رتبه گرفتن چند هفته‌ای و نهایتا چند ماهه باشید و سرنوشت سایت بعد از این زمان برایتان اهمیتی نداشته باشد. در غیر این صورت، استفاده کردن از دستورالعمل سئو کلاه سیاه، معقول نیست و باید از آن دوری کنید. برای رتبه گرفتن پایدار و ماندگار در نتایج سرچ گوگل، باید از روش های کلاه خاکستری و کلاه سفید استفاده کنید. زمان را مدیریت کنید ولی سرعت در کار را بهانه‌ای برای استفاده از تکنیک‌ها و روش های اشتباه قرار ندهید. به یاد داشته باشید، که بار کج به منزل نخواهد رسید و سر از بیراهه درمی‌آورد.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-09-20

5:16 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت