...

مقالات آرتیمان وب

استراتژی محتوا با صفحات ستونی و خوشه های موضوعی

استراتژی محتوا با صفحات ستونی و خوشه های موضوعی

وقتی برای سایت‌هایمان محتوا ایجاد می‌کنیم، هدف نهایی ما معمولاً یگ چیز است: ترافیک بیشتر و تبدیل آن به پول! گاهی اوقات هرچه تلاش بیشتری انجام می‌شود، نشانه های موفقیت کمتری حاصل می‌شود. این موقع است که بایستی یک استراتژی محتوای ستون جذاب را به مجموعه ترفندهای آزمایش شده خود اضافه کنید.

همانطور که شما بر روی یک استراتژی محتوا برای یک سایت کار می کنید، تمرکز بر قدرت موضوعی همیشه باید در پس ذهن شما باشد و لذا استفاده از محتوای ستون‌ها و خوشه‌های موضوعی، طرحی است که برای موفقیت انجام می‌شود.

در این مقاله تلاش داریم یک نمای کلی را از صفحات ستونی و خوشه های موضوعی و هرآنچه باید در مورد اجرای این استراتژی برای سایت های خود بکار ببرید، ارائه نمائیم. این  مقاله توسط تیم تخصصی تولید محتوای آرتیمان وب، بهترین شرکت طراحی سایت، نوشته شده است.

صفحه ستون در سئو چیست؟

صفحه ستون در سئو یک محتوای جامع است که یک موضوع گسترده را به طور عمیق پوشش می دهد و به عنوان سنگ بنای یک خوشه موضوعی عمل می کند. ساختار یک صفحه ستونی برای ارائه یک نمای کلی از یک موضوع طراحی شده است و سپس به صفحات خوشه‌ای (که در قسمت بعد توضیح داده شده است)پیوند می‌خورد که موضوعات فرعی را با جزئیات بیشتری پوشش می‌دهند. این ساختار به کاربران کمک می‌کند تا محتوای خاص‌تر را آسوده تر دنبال کنند.

صفحات ستون به چند دلیل مفید هستند:

 • آنها با ارائه یک منبع جامع در مورد یک موضوع خاص به بهبود تجربه کاربر کمک می کنند.
 • می توانند به شناسایی شکاف های محتوا و پر کردن آنها به طور مداوم کمک کنند.
 • آنها ساختار داخلی سایت شما و سیگنال های پیوند مرتبط را که به ستون های محتوای کلیدی اشاره می کنند، بهبود می بخشند.

بررسی یک مثال

یک مثال جالب در اینجا این است که اگر یک سایت بازاریابی دارید، می توانید یک صفحه ستونی در “بازاریابی دیجیتال” ایجاد کنید. از نظر طراحی، صفحه ستونی یک محتوای طولانی است. سپس این صفحه به سایر محتواهای سایت که به عنوان پشتیبانی کننده عمل می‌کنند پیوند می زنند. درواقع، پیوند دادن به محتوای پشتیبان جزء حیاتی یک صفحه ستون است. همانطور که یک صفحه ستون ایجاد می کنید، هدف شما باید این باشد که موضوع را به خوبی پوشش دهید، اما در مورد همه چیزهایی که باید در مورد آن بدانید عمیق نشوید. در عوض، از آن صفحه ستونی برای پیوند دادن به مقالات در سایت خود استفاده می کنید تا جزئیات دقیق موضوع را عمیق تر کنید.

در مثال بالا در مورد بازاریبابی دیجیتال، ممکن است بخشی را در صفحه ستون خود داشته باشید که در مورد وسایل مورد نیاز برای بازاریابی صحبت کنید. به جای داشتن پاراگراف های طولانی و صحبت درمورد جزئیات، به مقالات جداگانه در مورد هر یک از آن موضوعات پیوند دهید. این مقالات کوچکتر با جزئیات بیشتر همان محتواهای خوشه‌ای هستند که در قسمت بعد درمورد آن سخن خواهیم گفت. با این ترفند، همانطور که در حال ایجاد مقالات پشتیبان هستید، یک خوشه‌بندی موضوعی ایجاد کرده‌اید، که چارچوبی قدرتمند، برای یک استراتژی محتوای خوشه ستونی خواهد بود.

بطور خلاصه صفحه ستونی یک محتوای جامع و با کیفیت است که به عنوان مرکز اصلی یک موضوع یا موضوع خاص در یک وب سایت عمل می کند. جنبه های گسترده یک موضوع را پوشش می دهد، یک نمای کلی دقیق ارائه می دهد و به عنوان نقطه مرکزی اطلاعات عمل می کند. صفحات ستون معمولا طولانی تر و عمیق تر از محتوای خوشه ای هستند.

محتوای خوشه‌ ای چیست؟

محتوای خوشه‌ای شامل مقالات یا صفحاتی دقیق‌تر و دقیق‌تر است که به صفحه ستون مرتبط و پیوند داده شده‌اند. هر قسمت از محتوای خوشه ای بر یک موضوع فرعی یا جنبه خاصی از موضوع گسترده تر تحت پوشش صفحه ستون تمرکز می کند. محتوای خوشه‌ای برای کاوش عمیق‌تر در جنبه‌های خاص موضوع اصلی، ارائه اطلاعات دقیقی است که از آنچه صفحه ستون معرفی می‌کند پشتیبانی و گسترش می‌دهد.

در مثال قسمت قبل، عنوان صفحه ستون ما «بازاریابی دیجیتال» ، می‌باشد ک همانطور که در قسمت قبل گفته شده صرفا یک محتوای طولانی، با درنظر گزفتن تمام جوانب و پوشش دادن همه مطالب موجود در آن موضوع است. اما در قسمت محتوای خوشه‌ای وارد جزئیات شده و مطالبی نظیر «بهینه سازی موتورهای جستجو»، «بازاریابی محتوا»، «بازاریابی رسانه‌های اجتماعی» و غیره پیوند می‌دهیم. هر یک از این صفحات خوشه‌ای جزئیات بیشتری را ارائه می‌دهد. همچنین هر یک از این قطعات محتوای خوشه‌ای به صفحه ستون اصلی «بازاریابی دیجیتال» پیوند می‌خورد.

صفحات ستونی و خوشه‌بندی موضوعی

رابطه بین صفحات ستون و محتوای خوشه‌ ای

رابطه بین صفحات ستونی و خوشه های موضوعی یک جنبه کلیدی از استراتژی محتوا است که به مدل ستون و خوشه معروف است. این مدل در سئو سایت برای ایجاد یک ساختار جامع و سازماندهی شده برای محتوا، افزایش تجربه کاربر و بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده می شود. مراحل ایجاد رابطه بین صفحات ستون و محتوای خوشه ای اینگونه است:

 • صفحه ستون:
  – صفحه ستونی یک محتوای جامع و عمیق است که به عنوان مرکز اصلی یک موضوع یا موضوع خاص عمل می کند.
  – جنبه های گسترده یک موضوع را پوشش می دهد، یک نمای کلی دقیق ارائه می دهد و به عنوان نقطه مرکزی اطلاعات عمل می کند.
  – صفحه ستون معمولا طولانی تر و جامع تر از محتوای خوشه است.
 • محتوای کلاستر:
  – محتوای خوشه ای شامل مقالات یا صفحاتی دقیق تر و دقیق تر است که به صفحه ستون پیوند داده شده اند.
  – هر قطعه محتوای خوشه ای بر یک موضوع فرعی مرتبط با موضوع گسترده تر صفحه ستون تمرکز دارد.
  – محتوای خوشه‌ای برای کاوش عمیق‌تر در جنبه‌های خاص موضوع اصلی، ارائه اطلاعات دقیقی است که از آنچه صفحه ستون معرفی می‌کند پشتیبانی و گسترش می‌دهد.
 • پیوند داخلی:
  – صفحه ستون و محتوای خوشه از طریق یک ساختار پیوند داخلی استراتژیک به یکدیگر مرتبط می شوند.
  – صفحه ستون به محتوای خوشه پیوند می دهد و به کاربران و موتورهای جستجو نشان می دهد که منابع دقیق تری در مورد موضوعات فرعی خاص موجود است.
  – صفحات محتوای خوشه‌ای نیز به صفحه ستون پیوند می‌دهند، رابطه سلسله مراتبی را تقویت می‌کنند و کاربران را به نمای کلی‌تر راهنمایی می‌کنند.
 • مزایای سئو:
  – مدل pillar-and-cluster برای بهبود سئو طراحی شده است و به موتورهای جستجو نشان می دهد که وب سایت شما منبع معتبری در مورد یک موضوع خاص است.
  – موتورهای جستجو ممکن است صفحه ستون را به عنوان یک منبع جامع ببینند و پیوند داخلی به توزیع اعتبار و ارتباط با محتوای خوشه کمک می کند.
 • تجربه کاربری:
  – رابطه بین صفحات ستون و محتوای خوشه ای با ارائه روشی ساختاریافته و سازماندهی شده برای کاربران برای کشف یک موضوع، تجربه کاربر را افزایش می دهد.
  – کاربران می توانند با صفحه ستون شروع کنند تا درک گسترده ای به دست آورند و سپس از طریق محتوای خوشه پیوندی به اطلاعات خاص تر حرکت کنند.

لینک مفید: طراحی سایت پزشکی با قیمت مناسب

خلاصه

به طور خلاصه، این موضوع یک رویکرد استراتژیک برای ایجاد محتوا است که هدف آن ایجاد قدرت، بهبود سئو و بهبود تجربه کلی کاربر در یک وب سایت است.یک خوشه‌بندی موضوعی از سه جزء تشکیل شده است و شمایل کلی آن به شکل زیر می‌باشد:

 • صفحه ای که بر یک موضوع متمرکز شده است.
 • «خوشه ای» از صفحات که موضوعات فرعی مرتبط را با عمق بیشتری پوشش می دهد.
 • پیوند داخلی بین تمام صفحات بطور صحیح انجام می‌شود

لینک مفید: سئو سایت فروشگاهی

5/5 - (1 امتیاز)

1402-08-27

10:53 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

افزونه ماشین حساب هزینه

افزونه ماشین حساب هزینه Cost Calculator Builder اگر به دنبال ابزار ساده و هوشمندی هستید که به شما امکان می دهد

خدمات شرکت

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.