مقالات آرتیمان وب

فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل

فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل

همان طور که می دانید بیش از 200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل وجود دارد. این فاکتورهای رتبه بندی گوگل برای بررسی کردن این موضوع است، که چقدر محتوای وب سایت شما با جستجوی کاربران مطابقت دارد. گوگل یکی از موتورهای جستجو محبوب است، که با بیش از 8.5 میلیارد جستجو در روز بر سایر موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو تسلط دارد. یعنی بیشتر جستجوهای آنلاین با گوگل انجام می شود. به همین خاطر هر کسب و کاری که در نتایج جستجوی گوگل در رتبه بالاتری قرار بگیرد، از سود بیشتری بهره می برد. در این مقاله به فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل اشاره شده است.

فاکتور رتبه بندی گوگل چیست؟

فاکتور رتبه بندی گوگل به اطلاعات کوچک و بسیاری گفته می شود، که گوگل از آن برای تعیین میزان پاسخگویی یک صفحه وب نسبت به پرس و جوی کاربران استفاده می کند. به عنوان مثال اگر کاربری موضوع “بهترین قالب وردپرس” را جستجو کند، گوگل از فاکتورهای رتبه بندی برای نمایش محتوایی استفاده می کند که به احتمال زیاد به آن جستجوگر  برای دریافت پاسخ کامل کمک می کند. هنگامی که نوبت به کسب رتبه های بالاتر می رسد، برخی از صاحبان وب سایت ممکن است وسوسه شوند که برای هر عامل رتبه بندی اقدام به بهینه سازی کنند. ولی از دیدگاه گوگل کامل بودن غیرممکن است. به همین خاطر عوامل رتبه بندی که بیشترین سود را به شما می دهند، اولویت بندی کنید.

فاکتورهای برتر رتبه بندی گوگل برای افزایش رتبه

در سطر زیر به فاکتورهای برتر رتبه بندی گوگل برای افزایش رتبه اشاره شده است:

 • محتوای با کیفیت بالا

شاید این جمله قدیمی سئو را شنیده باشید که “محتوا پادشاه است.” در رابطه با فاکتورهای رتبه بندی گوگل، کیفیت محتوا تاثیر زیادی دارد. اگر بتوانید محتوای خاص، تازه و مفید برای کاربران ایجاد کنید، گوگل آن را در صفحه نتایج موتور جستجو خود در رتبه بالاتری قرار خواهد داد. زیرا گوگل به کیفیت محتوای شما اهمیت زیادی می دهد. یعنی اگر محتوای شما ارزشمند نباشد، نمی توایید انتظار رتبه های بالاتر را داشته باشید. اینکه گوگل چگونه کیفیت محتوا را اندازه گیری می کند در سطر زیر به آن اشاره شده است:

 • منحصر به فرد و ارزشمند بودن محتوا

گوگل به دنبال محتوایی است، که منحصر به فرد باشد و و از منبع دیگری کپی نشده باشد. اگر محتوای شما تکراری یا بسیار شبیه به سایر صفحات وب باشد، تأثیر منفی بر سئو سایت خواهد داشت. حتی امکان دارد، که گوگل یک صفحه تکراری را ایندکس نکند. اگر به صورت منظم محتوای تکراری منتشر کنید، امکان دارد گوگل نرخ خزیدن در وب سایت را کاهش دهد. به همین خاطر زمانی که اقدام به تولید محتوا می کنید، از محتوای متفاوت و خاص استفاده کنید.

 • مطالب به روز و تازه

یکی از راه‌های افزایش کیفیت محتوای سایت این است، که آن را تازه و به روز نگه دارید. گوگل از محتوای جدید حمایت می کند. هنگامی که به صورت منظم پست ها را به روز می کنید و اطلاعات جدیدی به آن اضافه می کنید، سیگنال های رتبه بندی مثبتی را به موتورهای جستجو ارسال می کنید.

 • طول محتوا

طول محتوا یک عامل مهم رتبه بندی آسان برای اندازه گیری می باشد. طول محتوا تأثیر بسزایی در رتبه بندی شما در نتایج جستجو دارد. همچنین محتوا باید عمق داشته باشد و موضوع موردنظر را به صورت کامل پوشش دهد، تا بتواند به صورت کامل به نیازهای کاربران پاسخ دهد.

 • بک لینک ها

یکی دیگر از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل، بک لینک ها می باشند. لینک های دریافتی از وب سایت های دیگر تأثیر زیادی بر الگوریتم رتبه بندی گوگل دارند. بک لینک ها یا لینک های ورودی مانند رای اعتماد برای وب سایت محسوب می شوند. گوگل این آرا را اندازه گیری و کیفیت لینک های شما را تجزیه و تحلیل می کند. همچنین بک لینک های وب سایت های معتبر، ارزشمندتر از بک لینک های وب سایت های رتبه پایین تر می باشند.

 • هدف جستجو و مرتبط بودن محتوا

یکی دیگر از عوامل مهم رتبه بندی گوگل این است، که محتوای موردنظر چقدر با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد. نیاز کاربران متفاوت می باشد، به همین خاطر مهم است که محتوایتان با هدف جستجو کاربر مطابقت داشته باشد، تا بتوانید محتوایی تولید کنید که مردم بیشتر به دنبال آن هستند.

 • سرعت بارگذاری وب سایت

یکی دیگر از اولویت های اصلی رتبه بندی سایت در گوگل، سرعت صفحه می باشد. سرعت وب سایت شامل معیارهایی است، که گوگل آنها را برای تجربه کاربر در سایت شما مهم می داند. موتورهای جستجو سرعت کلی وب سایت را باتوجه به سرعت بارگذاری عناصر مختلف مانند تصاویر و فونتت ها اندازه گیری می کند. سایت های زیادی وجود دارند، که به کمک آن می توانید سرعت بارگذاری وب سایت خود را در وردپرس بررسی کنید.

 • سازگاری با موبایل

عملکرد سایت در صفحه نمایش های کوچکتر نیز بسیار مهم می باشد و گوگل اکنون از نسخه موبایل وب سایت برای فهرست بندی و رتبه بندی استفاده می کند. به همین خاطر اگر می خواهید رتبه خود را به حداکثر برسانید، وب سایت شما باید سازگار با موبایل باشد.

 • دامنه

یکی دیگر از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل، اعتبار دامنه وب سایت (DA) است. این معیاری است، که تخصص سایت شما را در مورد یک موضوع خاص و توانایی آن در رتبه بندی موتورهای جستجو درجه بندی می کند. هرچه میزان اعتبار دامنه بالاتر باشد، شانس سایت موردنظر در کلمات کلیدی مرتبط برای رتبه بندی در گوگل بیشتر است.

 طراحی سایت فوری

 • بهینه سازی کلمات کلیدی

یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت استفاده از کلمات کلیدی مهم و مرتبط در وب سایت است. کلمات کلیدی باید با عبارات جستجویی که کاربران در موتورهای جستجو تایپ می کنند مطابقت داشته باشد. به همین خاطر صفحات وب باید حاوی کلمات کلیدی مورد جستجوی مخاطبان باشد. برای بهینه سازی کلمات کلیدی نکاتی وجود دارد، که در سطر زیر به آن ها اشاره شده است:

 • توضیحات متا قابل فهم بنویسید و کلمه کلیدی موردنظر را اضافه کنید.
 • گوگل نمی تواند تصاویر را بخواند، به همین خاطر کلمات کلیدی خود را در بخش متن جایگزین تصویر اضافه کنید.
 • گوگل از انکر تکست استفاده می‌کند، تا متوجه شود صفحه شما درباره چه چیزی است. بنابراین می‌توانید هنگام پیوند دادن صفحات خود از کلمات کلیدی برای انکر تکست استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی LSI استفاده کنید، زیرا به گوگل کمک می کند تا بفهمد محتوای شما دقیقاً در مورد چیست.
 • بهینه سازی کلمه کلیدی به این معنا نیست که عبارت جستجوی اصلی خود را بارها و بارها تکرار کنید. به همین خاطر از تکرار زیاد پرهیز کنید.
 • کلمات کلیدی را در H2 و H3 قرار دهید.
 • کلمه کلیدی را در URL اضافه کنید.
 • ساختار وب سایت

عامل مهم دیگر در رتبه بندی سایت در گوگل ساختار وب سایت می باشد. طراحی وب سایت از نظر خزیدن و نمایه سازی مهم است. یک ساختار ساده، بدون زیردایرکتوری های زیاد، می تواند به خزنده های گوگل کمک کند تا وب سایت و صفحات آن را فهرست کنند.

 • امنیت وب سایت

امنیت وب سایت برای رتبه بندی سایت در گوگل بسیار مهم می باشد. به همین خاطر باید مطمئن شوید، سایت موردنظر از پروتکل HTTPS استفاده می کند. زیرا این داده ها بین وب سایت شما و مرورگر کاربر رمزگذاری می شود.

 • تجربه کاربر در صفحه

از دیگر فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل، تجربه کاربر در صفحه است. که گوگل آن ها را باتوجه به بالا بودن نرخ کلیک، کم بودن نرخ پرش و میزان باقی ماندن مخاطب در سایت بررسی می کند.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت در گوگل اشاره شده است. فاکتورهای زیادی برای قرار گرفتن در رتبه بندی گوگل وجود دارد. در این جا ما سعی کردیم مهم ترین آن ها را برای شما توضیح دهیم. زمانی که به تمامی موضوعات بالا مسلط شوید و آن ها را بر روی سایت خود پیاده کنید، در رتبه‌بندی گوگل بهبود چشمگیری خواهید کرد.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-02-11

4:39 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

سئو کلاه سیاه چیست؟
سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست؟ آیا می دانید سئو کلاه سیاه چیست؟ بلک هت سئو یا سئو کلاه سیاه از جمله تکنیک‌ها

خدمات شرکت