مقالات آرتیمان وب

نرخ پرش یا بانس ریت چیست

نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟

آیا می دانید نرخ پرش یا بانس ریت چیست؟ نرخ پرش زمانی محاسبه می شود، که شخصی وارد وب سایت شما می شود و بدون اینکه کاری در صفحه انجام دهد، از صفحه خارج می شود. به طور دقیق تر، نرخ پرش یک وب سایت تعداد بازدیدکنندگانی را که بدون انجام عمل خاصی مانند خرید چیزی، پر کردن یک فرم یا کلیک کردن روی یک پیوند و… صفحه را ترک می کنند، اندازه می گیرد. نرخ پرش بد ممکن است، نشان دهنده مشکلات فنی سئو نیز باشد. مورد بعدی نرخ پرش بد، زمان بارگذاری صفحه است، یعنی وارد شدن و باز کردن سایت کند باشد و چند ثانیه طول بکشد.

در ادامه با آرتیمان وب شرکت برتر طراحی سایت همراه باشید، تا در مورد آنچه که باعث ایجاد یک نرخ پرش خوب می شود و راه‌هایی  برای بهبود دادن نرخ پرش و رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک هستند، به شما ارائه دهیم.

چگونگی کاهش نرخ پرش

برای تعریف اینکه نرخ پرش خوب برای سایت چیست، باید تفاوت بین نرخ پرش بالا و نرخ پرش پایین را درک کنید. نرخ پرش بالا به این معنی است، که مدت زمان کلی بازدیدکنندگان کوتاه است. یعنی کسانیکه از یک صفحه در سایت بازدید می کنند و بدون توقف آنجا را ترک می کنند. نرخ پرش پایین نیز به این معنی است، که بازدیدکنندگان در یک صفحه زمان می گذرانند و روی لینک های موجود و… کلیک می کنند.

نکته مهم : یکی از عواملی که برای کاهش نرخ پرش بسیار تاثیرگذار می باشد، سئو سایت است. از SEO می توان برای بهبود Bounce Rate استفاده کرد.

البته نرخ پرش بالا همیشه چیز بدی نیست. نرخ پرش خوب و نرخ پرش بد اصطلاحات نسبی هستند، که تعریف آنها می تواند بر اساس معیارهای مختلف از جمله معیارهای ذهنی تغییر کند. به عنوان مثال، طبق گفته گوگل:

اگر موفقیت سایت شما به این بستگی دارد، که کاربران بیش از یک صفحه را مشاهده کنند، بله نرخ پرش بالا بد است. اما از طرف دیگر، اگر یک سایت تک صفحه ای مانند وبلاگ دارید، محتوایی که برای آن نوشته می شود، در یک صفحه قرار می گیرند. پس نرخ پرش بالا کاملا طبیعی است. اگر یک سایت تجارت الکترونیک را در نظر بگیریم، صفحه اصلی ممکن است، بالاترین نرخ پرش را در بین صفحات دیگر داشته باشد.

نرخ پرش چیزی بین 56 تا 70 درصد در سطح بالا و بین 41 تا 55 درصد نیز به عنوان نرخ پرش متوسط ​​در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه، نرخ پرش بهینه در محدوده 26 تا 40 درصد خواهد بود.

چرا نرخ پرش مهم است؟

نرخ پرش ممکن است، به عنوان یک عامل رتبه بندی گوگل استفاده شود. Bounce Rate ارتباط نزدیکی با رتبه بندی صفحه اول گوگل دارد. نرخ پرش بالا به شما این امکان را می دهد، که بدانید سایت شما (یا صفحات خاصی در سایت شما) مشکلاتی در رابطه با محتوا، تجربه کاربری، طرح بندی صفحه یا کپی رایتینگ دارد.

تفاوت نرخ پرش و نرخ خروج

حالا که متوجه شدید نرخ پرش یا بانس ریت چیست بهتر است با اصطلاح دیگری مانند نرخ خروج آشنا شویم. تفاوتی که بین این دو می باشد، گاهی اوقات به خوبی درک نمی شود. زیرا این دو تا حدودی شبیه به یکدیگر هستند. اگر نرخ پرش تعداد جلسات تک تعاملی یک صفحه وب باشد، نرخ خروج تعداد افرادی می باشد که از یک صفحه خاص خارج می‌شوند.

بنابراین، اگر شخصی وارد صفحه اول سایت شود و دکمه بازگشت مرورگر خود را به صفحه ارجاع زده بزند، این یک جهش است. اما اگر آنها در صفحه اول بمانند و به صفحه دیگری بروند و سپس مرورگر را ترک کنند، یا به سایت دیگری بپرند، این یک خروج محسوب می شود. از آنجا که آنها به صفحه دیگری از صفحه اول کلیک کردند، نمی توان آن را به عنوان یک پرش در نظر گرفت. از نظر تجزیه و تحلیل، یک پرش ممکن است، نشان دهنده عدم علاقه به یک سایت باشد. اما نرخ خروج بالا می تواند، نشان دهنده مشکل بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) باشد.

چگونه نرخ پرش را کاهش دهیم؟

اگر می خواهید، نرخ پرش سایت را کاهش دهید، باید در نظر بگیرید، که چه چیزی می تواند بر نرخ پرش تأثیر منفی بگذارد، چند مورد را ببرسی میکنیم، که شامل:

  • سرعت پایین صفحه
  • پنجره های باز شو
  • پلاگین های غیر ضروری
  • قابلیت استفاده ضعیف
  • برچسب های عنوان و توضیحات متا که به درستی بهینه نشده اند.
  • صفحات خالی و خطاهای فنی
  • محتوای بی کیفیت
  • صفحاتی که سازگار با موبایل نیستند
  • راه اندازی نادرست Google Analytics

در مواجهه با نحوه کاهش نرخ پرش، چندین کار وجود دارد، که می توانید انجام دهید. در اینجا به چند مورد از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

     1. صفحاتی را که بیشترین حجم خروج را دارند، بررسی کنید.

در Google Analytics، به مسیر Behavior > Site Content > Exit Pages بروید، تا صفحاتی را که بیشترین حجم خروج دارند، را ببینید. با این کار صفحاتی که اغلب افراد سایت شما را رها می کنند، نشان می دهد و به شما اطلاع می دهد.این اطلاعات به شما کمک می کند، تا تغییراتی را جهت بهبود نرخ پرش خود انجام دهید.

     2. تجزیه و تحلیل درون صفحه را مرور کنید.

با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک، به راحتی می توانید نرخ پرش صفحه را بررسی کنید. همچنین می توانید صفحه را از طریق Google Analytics نیز اجرا کنید. با گوگل آنالیتیکس می توانید مشکلات پرش و خروج را از سطوح مختلف بررسی کنید. گزارش “همه صفحات” نرخ پرش را برای صفحات جداگانه ارائه می دهد. گزارش “نمای کلی مخاطب” نرخ پرش کلی را برای کل سایت نمایش می دهد.

     3. بررسی زمان در سایت

برای درک داده‌های نرخ پرش باید آن را با معیارهای دیگر در نظر بگیرید. به عنوان مثال، انجام یک مقایسه متقابل با معیارهای زمان در سایت مهم است. این می تواند، به شما کمک کند،که آیا مشکل در کل سایت است، یا فقط در یک صفحه خاص می باشد. اگر صفحه وبلاگی با نرخ پرش بالا و زمان کم در آمار سایت دارید، می دانید که محتوا کار خود را انجام نمی دهد.

هزینه طراحی سایت

     4. بهینه سازی برای موبایل

با افزایش تعداد مراجعه کنندگان به سایت، که از طریق تلفن همراه به وب دسترسی پیدا می کنند و گوگل موبایل را در اولویت قرار می دهد، سایت شما باید برای این نوع ترافیک بهینه شود. طراحی سایت خوب در صورتی که بارگذاری یک صفحه در گوشی هوشمند زمان زیادی طول بکشد، معنایی ندارد و کاربر به سایت های دیگر مراجعه می کند.

     5. خواندن صفحات خود را آسان کنید

اگر یک صفحه با نرخ پرش بالا دارید، جای تعجب نیست. شما باید بیشتر روی آن صفحه کار کنید تا جذاب شود. به عنوان مثال اگر صفحه کاملا رنگی است، با استفاده بیشتر از فضای سفید، اندازه فونت بزرگتر، عنوان های فرعی برای جدا کردن بلوک های محتوا و پاراگراف های کوتاه تر و آسان تر، صفحه را جذاب تر و خوانا کنید.

     6. توضیحات متا خود را اصلاح کنید

گاهی اوقات، کاهش نرخ پرش در مورد انجام انتظارات کاربران است. عنوان متا نباید همان متا دیسکریپت باشد. مورد بعدی URL صفحه است، با آنچه که در یک صفحه وب ارائه می دهید، هیچ مطابقتی ندارد و این کار مواجه می شود با پرش! کلمات کلیدی مهم شما باید در توضیحات متا گنجانده شوند. اگر کسی متقاعد شود، که به دلیل توضیحات متا صفحه جستجو از صفحه شما بازدید کند و آنچه را که وعده داده اید ارائه دهید، یک صفحه برنده دارید.

     7. از SEO برای بهبود Bounce Rate خود استفاده کنید

نرخ پرش یک عامل مهم رتبه بندی در گوگل است و معیار مهمی برای آگاهی از سلامت سایت شما است. Semrush سئو اثبات شده ای را ارائه می دهد، که به تغییر درصد بالایی از کاربرانی که سایت را ترک می کنند، به تعداد بیشتری تغییر می دهد. می توانید Semrush تحقیقات رقابتی موثرتر، تحقیقات کلمات کلیدی، ساخت لینک، ردیابی رتبه، یا سئوی فنی روی صفحه انجام دهید. این ابزار راه حل های مورد نیاز را به شما ارائه می دهد.

همچنین، نتایج، ایده های جدید برای محتوا، بک لینک، استراتژی های متفاوت، UX و.. را نیز ارائه می دهد. با اجرای آن‌ها، می‌توانید نرخ پرش بالا را به نرخ پرش پایین تبدیل کنید.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-05-31

12:05 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

مقالات مفید

الگوریتم گورخر گوگل چیست؟
الگوریتم گورخر گوگل چیست؟

الگوریتم گورخر گوگل چیست؟ آیا می دانید الگوریتم گورخر گوگل چیست؟ جالب است بدانید که گوگل علاقه زیادی به حیوانات سیاه

خدمات شرکت