...

مقالات آرتیمان وب

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

آیا می دانید نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟ نرخ پرش سایت در واقع به شما نشان می دهد، که چه درصد از کاربرانی که وارد سایت شما شده اند، بدون انجام کار خاصی از سایتتان خارج شده اند. منظور از انجام کار خاص می تواند مثلا وارد شدن به یکی از موارد منو، نوشتن نظر، عضویت در سایت، دانلود فایل، ورود به صفحات دیگر سایت و … باشد. درصورتی که بازدیدکننده وارد شده به سایت شما بدون هیچ تعاملی از سایت خارج شود و بازدید او تنها به یک صفحه محدود شده باشد، این کار به عنوان یک Bounce Rate منفی محسوب میگردد.

اگر چه بانس ریت تعریف ساده ای دارد، اما اینکه متوجه شوید مفهوم اصلی آن چیست و بتوانید بانس ریت سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید، ممکن است کمی دشوار باشد. پس سعی کنید اطلاعات خود را در این مورد گسترش دهید تا بتوانید به درستی نرخ پرش سایت خود را کاهش دهید. بانس ریت می تواند به شما در زمینه یافتن محتوای مطلوب برای کاربران سایتتان نیز کمک کند. به این ترتیب شما می توانید محتوای سایت خود را در راستای علاقه کاربران تولید و یا ارتقا دهید. در آخر تجربه کاربری سایت شما به طرز چشمگیری بهتر خواهد شد. در این مقاله از آرتیمان وب، شرکت طراحی سایت، شما را با مفهوم نرخ پرش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بانس ریت مناسب چه عددی است؟

درحقیقت بازه عددی مشخصی برای بیان نرخ پرش مناسب نداریم و مقدار مناسب آن به سایت شما و کارکردش برای بازدیدکنندگان بستگی دارد. برای مثال، اگر سایتی مانند ویکی پدیا دارید، که در صفحات آن به جواب یک سؤال مشخص پرداخته‌اید، نرخ پرش به بالای ۹۰٪ می‌رسد. در اینجا بالا‌بودن نرخ پرش به این معنا نیست که سایت شما عملکرد خوبی نداشته و برای بازدیدکنندگان‌ شما قابل ‌قبول نبوده است. درواقع وقتی در نظر بگیرید که صفحات مختلف، اهداف متفاوتی دارند، تعریف نرخ پرشِ خوب، نسبی می‌شود.

نرخ پرش در مقابل نرخ خروج

نرخ پرش و نرخ خروج هر دو به عنوان معیاری برای تعامل وب سایت استفاده می‌شوند. اما تفاوت ‌های ظریفی بین این دو وجود دارد. نرخ پرش، تعداد کاربرانی را که بدون بازدید از هیچ صفحه دیگری از وب سایت خارج می‌شوند را اندازه گیری می‌کند. نرخ خروج تعداد کاربرانی که از یک صفحه خاص از یک وب سایت خارج می‌شوند را اندازه گیری می‌کند. تفاوت اصلی بین این دو این است که نرخ خروج، درصد بازدیدکنندگانی را که از یک صفحه خاص خارج شده اند را اندازه گیری می‌کند، اما چیزی در مورد اینکه آیا آن صفحه تنها صفحه ای است که کاربر بازدید کرده است یا خیر، نمی گوید. بنابراین، همه پرش ‌ها خروجی هستند.

به عنوان مثال، اگر ۱۰۰ نفر در صفحه اصلی باشند و ۵۰ نفر از این افراد بدون بازدید از هیچ صفحه دیگری خارج شوند، نرخ پرش صفحه اصلی ۵۰٪ است. با این حال، صفحه اصلی ممکن است ۴۰۰ بازدید از صفحه در همان بازه زمانی دریافت کند و ۱۰۰ مورد از آن ‌ها از صفحه اصلی خارج شوند. در این صورت نرخ خروج ۲۵ درصد خواهد بود.

نرخ پرش چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

همیشه متخصصان سئو سایت روی این موضوع اختلاف نظر داشته‌اند. برخی بر این باور هستند که بانس ریت روی سئو تأثیر دارد و برخی دیگر این دیدگاه را رد می‌کنند. بسیاری از مدیران و مهندسان شرکت گوگل در پاسخ به کاربران خود اعلام کرده‌اند، که نرخ پرش هیچ تأثیری روی سئو و رتبه‌بندی سایت در گوگل ندارد. آن‌ها می‌گویند بانس ریت با گوگل آنالیتیکس در ارتباط است و اطلاعات گوگل آنالیتیکس، معیاری برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجو نیست.

درست است که گوگل به صراحت از عدم تأثیر مستقیم بانس ریت روی رتبه‌بندی سخن می‌گوید، ولی قرار نیست که ما به این نرخ بی‌توجه باشیم. وقتی نرخ پرش سایت شما بالا است، نشان می‌دهد که کاربران کارهایی که شما از آن‌ها انتظار دارید را انجام نمی‌دهند. به عنوان مثال، سایر مقالات سایت شما را نمی‌خوانند، سایر محصولات را نمی‌بینند و در سایت شما عضو نمی‌شوند. پس بالا بودن نرخ پرش می‌تواند نگران‌کننده باشد و لازم است به درستی آنالیز، تجزیه و تحلیل شود.

موارد موثر در کاهش نرخ پرش

اکنون که با مفهوم نرخ پرش آشنا شدید و دلیل اهمیت آن را فهمیدید، زمان آن فرارسیده است که شیوه کاهش بانس ریت را یاد بگیرید. در ادامه به چند روش خوب برای کاهش نرخ پرش سایت اشاره شده است:

محتوای مناسب تولید کنید

یکی از نکات مهم و موثر در کاهش بانس ریت، تولید محتوای مناسب و کاربردی است. در صورتی که محتوای شما برای مخاطب مناسب باشد، مطمئن باشید که بازخورد مناسبی به شما نشان می‌دهد و کارهایی که از او می‌خواهید را انجام می‌دهد. تا جایی که ممکن است مقالات را جامع و کامل بنویسید و سعی کنید به تمام سوالات مخاطبان در مقالات خود پاسخ دهید تا مخاطب برای رسیدن به پاسخ سوال خود وارد سایر سایت‌ها نشود. یکی از دلایل بالا رفتن نرخ پرش سایت‌ها، این است که محتوای راضی‌کننده و کاملی ندارند.

صفحاتی که درصد خروج بالاتری دارند بازبینی کنید

در گوگل آنالیتیکس، به مسیر behavior > site content > exit Pages بروید و صفحاتی را که بیشترین حجم خروج دارند پیدا کنید. با این کار، صفحاتی ظاهر می‌شوند که کاربران از آنجا به بعد، سایت را ترک کرده‌اند. بنابراین، متوجه می‌شوید که چه کسی مستقیم روی یک صفحه خروج فرود آمده است و به صفحه دیگری در سایت، ورود کرده ‌است. هر دو نوع اطلاعات به شما کمک می‌کند بهبودهایی در نرخ پرش سایت خود اعمال کنید.

به ظاهر سایت خود اهمیت بدهید

مسئله بعدی این است که باید به ظاهر سایت خود اهمیت بدهید و کاری کنید که سایت شما برای خواننده زیبا و جذاب باشد. اگر سایت شما زیبا و موردپسند مخاطب نباشد، حتی اگر بهترین محتوا را تولید کنید باز هم نرخ پرش سایتتان افزایش می‌یابد. به همین خاطر همیشه سعی کنید روی زیبایی و ظاهر سایت خود کار کنید.

در صفحه ویدیو قرار دهید

قرار دادن ویدیو در صفحه تا 2/6 برابر زمان حضور در صفحه (Time on Page) را افزایش و نرخ پرش را نیز کاهش می‌دهد. صفحات با ویدیو، ۱۱ درصد بانس ریت کمتری از صفحات بدون ویدیو دارند. البته هر فیلم آموزشی باعث بهبود نرخ پرش نمی‌شود.

سرعت وبسایت‌ خود را افزایش دهید

طبق آمار Kissmetrics،47%  از افراد انتظار دارند که یک صفحه وب در عرض2 ثانیه لود شود و 40% از افراد صفحه ای که بیشتر از 3 ثانیه زمان برای لود شدن نیاز دارد را ترک می‌کنند. این تحقیق که SOASTA انجام داد مشخص کرد که تنها یک ثانیه زمان بیشتر برای لود شدن صفحات، می‌تواند نرخ پرش را تا 56%  افزایش دهد. از این رو بهتر است با Shortpixel، حجم تصاویر را کاهش دهید و اسکریپت‌های جاوا و CSS‌هایتان را نیز کوتاه و فشرده کنید و مطمئن شوید که سرور‌هایتان سالم و سریع هستند.

تعداد پاپ آپ های تبلیغاتی را کاهش دهید

یکی از موارد مهمی که جهت کاهش نرخ پرش سایت می بایست آن را در نظر بگیرید، کاهش تعداد پاپ آپ های تبلیغاتی و آزاردهنده است. برخی پاپ آپ ها مفید و جذاب اند اما بیشتر آن ها ممکن است برای کاربران آزاردهنده باشد و به این علت نرخ خروج آن ها از سایت شما زیاد شود. بنابراین، بهتر است پاپ آپ های آزاردهنده سایت خود را بیابید و جهت حذف و یا بهبود آن ها اقدام کنید.

کلمات کلیدی بسیار هدفمند انتخاب کنید

علاوه بر موارد گفته شده، باید کلمات کلیدی مرتبطی را که مخاطب هدف شما به طور فعال در جست‌وجوی آن است، بیابید و سپس از این کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، می‌توانید مطمئن باشید که بازدیدکنندگانی که به دنبال اطلاعاتی خاص هستند، آن‌ها را در سایت شما پیدا می‌کنند، به مطالعه‌ی آن می‌پردازند و در آینده با وب‌سایت شما تعامل خواهند داشت.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به پاسخ سوال نرخ پرش یاbounce rate  چیست پرداختیم. همچنین گفتیم که چگونه نرخ پرش را مشاهده کنید و چگونه به بهینه کردن صفحات خود برای کاهش نرخ پرش بپردازید. نکته حائز اهمیت این است که نرخ پرش هرچند می ‌تواند به شما در درک رفتار کاربر کمک ‌کند، اما شاخص دقیقی نیست. بهترین رویکرد استفاده از ابزارهای دیگر مانند تگ منیجر و دقیق‌تر شدن در رفتار کاربر است.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-01-14

10:21 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرسام جباری
1 سال قبل

با تشکر از مطلب خوبتون
باعث شد که روی 50 صفحه پر بازدیدمون کار کنیم که نرخ پرش رو کاهش بدیم

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.