مقالات آرتیمان وب

کیورد گپ یا شکاف کلمه کلیدی چیست؟

کیورد گپ یا شکاف کلمه کلیدی چیست؟

در این مطلب می خواهیم توضیح دهیم، که کیورد گپ یا شکاف کلمه کلیدی چیست؟ کیورد ریسرچ یکی از با اهمیت‌ترین بخش‌های استراتژی سئو برای تمام وب‌سایت‌ها محسوب می‌شود. کسب‌وکارهایی که به سئو خود اهمیت می‌دهند، روی تحقیق کلمات کلیدی سرمایه‌گذاری می‌کنند و به صورت دوره‌ای آن را انجام می‌دهند تا بیشترین کاربران را جذب سایت خود کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند کیورد ریسرچ، یافتن کیورد گپ است. این کار به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی‌ که رقبایتان هدف گرفته‎اند، اما شما از آن ها غافل بوده‎اید را بیابید.

کیورد گپ یک کلمه کلیدی حول یک موضوع یونیک می باشد، که کمتر به آن پرداخته شده است. در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید، قطعا رقبای قدرتمندی وجود دارند که در کلمات کلیدی اصلی و مهم رتبه دارند و قرار گرفتن در سطح بالاتری از آن‌ها می‌تواند وقت و هزینه زیادی را برای شما همراه داشته باشد. به همین منظور استفاده از کیورد گپ می‌تواند به کسب و کارهای کوچک فضای دیدن شدن و رتبه گرفتن در گوگل را بدهد. شما با پیدا کردن کلمه کلیدی و موضوعی که رقابت در آن کم است و رقبا در این حوزه  فعالیت نکرده‌اند، می‌توانید بهترین محتوا را بنویسید و رتبه دریافت کنید. در ادامه با آرتیمان وب، شرکت طراحی سایت، همراه باشید تا در مورد کیورد گپ بیشتر بدانید.

چرا تحقیق شکاف کلمات کلیدی مهم است؟

با توجه به مفهوم Keyword Gap، می‌توان گفت که استفاده از کیورد گپ به شما کمک می‌کند تا بهترین کلمات کلیدی را برای سئو و بهبود رتبه وب‌سایت خود انتخاب کنید. با استفاده از این کلمات، می‌توانید با رقبای خود رقابت کنید و کلمات کلیدی با بازدید بالا به منظور جذب ترافیک ارگانیک بیشتر را شناسایی کنید. علاوه بر این، با تحلیل رقبا، می‌توانید استراتژی محتوای خود را بهبود ببخشید. به طور خلاصه، می‌توان گفت که Keyword Gap به شما این امکان را می‌دهد که:

  • کلمات کلیدی رقبای خود را شناسایی کنید و با استفاده از آن‌ها رتبه وب‌سایت خود را بهبود ببخشید.
  • استراتژی محتوای خود را بهینه کنید و بهترین محتوا و روش‌های بازاریابی محتوا را برای کلمات کلیدی انتخاب کنید.
  • رقبای جدیدی را که در آینده ممکن است برای رتبه شما خطرناک باشند، شناسایی کنید.
  • کلمات کلیدی باارزش و رقابت کم را به سرعت کشف کنید و با استفاده از آن‌ها به بهبود رتبه وب‌سایت خود بپردازید.
  • کلمات کلیدی خود را دسته‌بندی کرده و از آن‌ها برای بهبود رتبه وب‌سایت خود استفاده کنید.
  • شکاف محتوا را در حوزه کاری خود پیدا کنید و روی آن‌ها کار کنید. این کار به افزایش ترافیک سایت شما کمک زیادی خواهد کرد.

طراحی سایت حرفه ای

چگونه کیورد گپ را پیدا کنیم؟

برای پیداکردن کیورد گپ می‌توانید از ابزارهای مختلفی که به شکل سایت قرار دارند، استفاده کنید. پیش از آن‌که از این سایت‌ها استفاده کنید، لازم است که سایت رقبای خود را مشاهده کرده و خود را نسبت به آن‌ها در سطح بالاتری ببینید. در این بخش برخی از سایت‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کیورد گپ را پیدا کنید، نام می‌بریم:

سایت SpyFu

یکی از ابزارهای رایگانی که برای استفاده در زمینه سئو سایت اهمیت و کاربرد ویژه ای دارد را، سایت Spyfu در اختیار شما قرار می دهد. اگر دامنه سایت رقیب را در قسمت جستجو این سایت وارد کنید، اطلاعات و محتوای گوناگونی از جزئیات مختلف به کار رفته در سایت رقیب را به شما ارائه می دهد. که شاید مهم ترین آن ها در بحث فعلی ما مربوط به کلمات کلیدی باشد. با استفاده از این سایت می توانید کیورد گپ ها را مشاهده کرده و به لیست آن ها که بر حسب ترافیک دریافتی ارائه می شود دسترسی داشته باشید.

سایت Alexa

کاربرد اصلی الکسا بررسی رتبه سایت‌ها و داده‌های ترافیکی آن‌ها است. با این وجود ابزارهای آنالیز جدیدی نیز به الکسا اضافه شده است، که برای تحقیق کلمات کلیدی و آنالیز رقبا می‌توان مورد استفاده قرار داد. بخشی تحت عنوانCompetitor Keyword Matrix  در الکسا وجود دارد، که می‌توانید از آن برای تحقیق شکاف محتوایی استفاده کنید. همچنین پیشنهاداتی مبنی بر کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد، که با استفاده از آن‌ها می‌توانید روی افزایش فروش سایت خود تمرکز کنید.

سایت SEMRUSH

اگر می‌خواهید که یک تبلیغ هدفمند داشته و محتوای خوبی بنویسید، یکی از بهترین سایت‌ها SEMRUSH است. با گشتن در این سایت خواهید دید که ۵ سایت برتر در حوزه کاری شما را نشان داده و به این صورت است که خواهید فهمید رقیبان اصلی شما چه کسانی هستند. بهترین کیورد گپ‌ها را می‌توانید در این سایت پیدا کنید. یکی از معایبی که این سایت دارد این است که برای افراد تازه‌کار کمی گیج‌کننده است.

سایت Moz

یکی از برترین قابلیت‌هایی که در سایت Moz در اختیار کاربران قرار دارد، تحلیل کلمات کلیدی رقابتی است. این سایت کلمات کلیدی برتر را با فیلترهایی همچون حجم و سختی جستجو در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین، امکان مقایسه بین آن‌ها را برای شما فراهم می‌کند. به این ترتیب شما با پیدا کردن کلمات کلیدی که سختی جستجوی آن‌ها پایین است، عملا موفق به شناسایی کیورد گپ‌ها می‌شوید و می‌توانید برای تولید محتوا از آن‌ها استفاده کنید.

سایت Ahrefs

سایتAhrefs  که برای استفاده همه از متخصصان سئو گرفته تا افراد مبتدی ساخته شده است، ابزارهای جامعی را برای راه اندازی سایت شما ارائه می‌دهد. از ممیزی SEOو جستجوگر کلمات کلیدی و محتوا گرفته تا ردیاب رتبه. علاوه بر این، کاوشگر Ahrefs به شما کمک می‌کند تا از فعالیت رقبای خود مطلع شوید و تحقیق شکاف محتوا، تنها یکی از امکانات آن است. در نتایج سمراش به لیست عظیمی از کلمات کلیدی دسترسی خواهید داشت که هنوز از آن ها استفاده نمی‌کنید. همچنین حجم جستجو، سختی کلمه کلیدی و دامنه بالاترین رتبه را هم مشاهده خواهید کرد.

استخراج کیورد گپ ها از گوگل

همانطور که گفتیم کیورد گپ ها یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در بحث افزایش ترافیک سایت است. اما سوال اینجاست که چگونه باید این کیوردها را از خود گوگل پیدا کنیم؟ یکی از راحت ترین روش های استخراج دستی کیورد گپ ها از گوگل سرچ کلمات کلیدی است و پیدا کردن این کلمات از پیشنهادات (ساجست ها) و جست و جو های مرتبط (ریلیتدها) می باشد.

دومین راه استخراج کیورد گپ ها استفاده از ابزار رایگان گوگل ترند است. این ابزار که در سال 2006 توسط شرکت گوگل رونمایی شد، به شما کمک می کند تا پر سرچ ترین موضوعاتی که توسط کاربر سرچ میشود را استخراج کنید. همچنین علاوه بر این که شما می توانید میزان سرچ دو کلمه را با یکدیگر مقایسه کنید، می توانید روند جست و جوی آن را نیز در بازه های زمانی مختلف ببینید.

کلام آخر

یکی از موضوعاتی که در حوزه سئو سایت و محتوا به شما کمک می‌کند، تا بتوانید رتبه‌ کلمات کلیدی خود را ارتقا دهید و رقبا را پشت سر بگذارید، تمرکز روی شکاف کلمات کلیدی است. در این مقاله از اهمیت کیورد گپ و نحوه پیدا کردن آن سخن گفتیم. شاید فکر کنید که باید از ابتدا به سراغ حوزه‌های سخت و کلمات کلیدی پر از مخاطب بروید که بتوانید سایت خود را رشد دهید. اما در ابتدای راه از واجبات پرداختن به بخش‌های کم رقابت یک حوزه و تولید بهترین محتوا در آن زمینه است.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1402-01-23

4:57 بعد از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ثنا
1 سال قبل

ممنون از مطالب مفیدتون، من فکر میکردم کیورد گپ همان کیورد ریسرچ است

فهرست مطالب

مقالات مفید

خدمات شرکت