مقالات آرتیمان وب

SERP چیست

SERP چیست و چه کاربردی دارد؟

SERP مخفف کلمه Search Engine Result Page است که به معنای صفحه نتایج موتور جستجو است. با ما همراه باشید تا معنای دقیق SERP را متوجه شوید. معمولا همه صاحبان کسب و کارها بعد از طراحی سایت خود به دنبال بهینه کردن آن هستند. صفحه نتایج موتور جستجو (یا SERP) صفحه ای است که پس از وارد کردن یک جستجو توسط کاربر در سایت گوگل، یاهو یا هر موتور جستجوی دیگری مشاهده می کنید. طراحی SERP هر موتور جستجو متفاوت است، اما از آنجایی که گوگل محبوب ترین موتور جستجو در دنیا است (بیش از 80٪ از سهم بازار را در اختیار دارد) ما روی ویژگی ها و الگوریتم های این موتور جستجو تمرکز خواهیم کرد.

جستجوی گوگل به طور مداوم در حال تغییر و تکامل است، تا نتایج مفیدتری را به جستجوگران خود ارائه دهد. این صفحه بهترین نتایج را برای جستجوی کاربران موتورهای جستجو ارائه می دهد. زمانی که کاربر یک کلمه یا عبارت را در گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو تایپ می کند، بلافاصله فهرستی شامل 10 مورد از مرتبط ترین صفحات را بر اساس رتبه بندی کلمات کلیدی و عبارات کلیدی نشان می دهد. این نتیجه به صورت یک عنوان و یک توضیح کوتاه از هر سایتی که در صفحه نتایج موتور جستجو ظاهر می شود نمایش داده می شود و همیشه این نتایج بر اساس نسبت تطبیق کلمات کلیدی است.

SERP صفحه ای است که بهترین نتایج را برای جستجوی کاربران موتورهای جستجو ارائه می دهد. صفحات نتایج موتورهای جستجو بر اساس عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله به تنظیمات موقعیت مکانی شما، تنظیمات زبان و سابقه جستجوی شما می تواند از یک کاربر موتور جستجو به کاربر دیگر متفاوت باشد.

نتایج صفحات موتور جستجو یا ارگانیک است و یا از طریق تبلیغات گوگل رتبه بندی شده است. هنگامی که یک صفحه به صورت ارگانیک در صفحه نتایج گوگل ظاهر می شود، یعنی محتوای آن سایت، دارای استراتژی عالی از کلمات کلیدی و تکنیک های سئوی حرفه ای می باشد، که عامل مهمی برای بدست آوردن رتبه در گوگل است.

کاربرد SERP

تفاوت نتایج جستجوی ارگانیک و پولی SERP چیست؟

در هر SERP، دو نوع محتوا وجود دارد: نتایج ارگانیک و نتایج پولی. هر دو نوع نتایج را می توان بهینه کرد، اما این نتایج ارگانیک هستند که به کار بیشتری نیاز دارند تا رتبه بالاتری داشته باشند و در نتیجه ترافیک بیشتری هم دارند.

 • نتایج ارگانیک

فهرست‌های ارگانیک جایگاه خود را از طریق بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) به دست می‌آورند. نتایج ارگانیک لیستی از صفحات وب هستند، که در نتیجه یک SERP بدون پرداخت هیچ پولی نمایش داده می شوند. رتبه یک نتیجه ارگانیک به الگوریتم موتور جستجو و همچنین ارتباط کلمات کلیدی مورد استفاده در محتوا بستگی دارد. بهینه سازی موتورهای جستجو نقش مهمی در رتبه یک وب سایت یا صفحه وب دارد. گوگل به طور مداوم الگوریتم خود را تغییر می دهد تا بهترین نتایج را ارائه دهد، بنابراین مهم است که از هر به روز رسانی جدید یا آینده آگاه باشید. متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو یا متخصصان سئو سایت، که معمولاً به عنوان سئوکار شناخته می شوند، در بهینه سازی محتوای وب و وب سایت ها برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجوی ارگانیک تخصص دارند.

بیش از 90 درصد کاربران روی صفحاتی کلیک می کنند که در صفحه اول گوگل نمایش داده می شوند. اگر وب سایت شما هنوز در صفحه اول گوگل وجود ندارد، نگران نباشید. استراتژی هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای افزایش رتبه وب سایت خود استفاده کنید، اما ابتدا باید بدانید صفحات نتایج موتورهای جستجو یا همان SERP چیست و اینکه چگونه نتایج را رتبه بندی می کند.

 • تبلیغات گوگل

نتایج پولی یا همان تبلیغات گوگل با نتایج ارگانیک متفاوت هستند، زیرا برای نمایش و تبلیغ در صفحه اول هزینه ای را پرداخت کرده اند. تبلیغات پولی قبلاً تبلیغات کوچک و مبتنی بر متن بودند، که معمولاً درست در قسمت بالا یا در کنار نتایج ارگانیک به نمایش گذاشته می شدند، اما به مرور زمان و امروزه می توانند تبلیغات بزرگی در قالب های مختلف باشند، که صدها یا هزاران کاربر آنها را به راحتی می بینند.

SERP نتیایج ارگانیک

به طور معمول، تبلیغ کنندگان از PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) برای نتایج پولی در SERP استفاده می‌کنند. سپس این تبلیغات بسته به کیفیت آنها و سایر عواملی که موتورهای جستجو به دنبال آن هستند، رتبه بندی و موقعیت آنها مشخص می شود. نتایج پولی سریع‌تر از نتایج ارگانیک عمل می‌کنند، زیرا از لحظه‌ای که برایشان پول پرداخت شده قابل مشاهده هستند و ترافیک را بسیار سریع‌تر از نتایج ارگانیک هدایت می‌کنند. البته که این روش نکات و قواعد خاصی دارد که باید قبل از انجام اینکار از آن آگاه بود.

گوگل تبلیغات پولی را در بالای صفحه نتایج جستجو قرار می دهد که معمولاً 4 آگهی در مرورگرهای ویندوز و 3 آگهی در مرورگر تلفن همراه نمایش داده می شود. معمولاً بیش از 4 کسب‌ و کار برای یک کلمه کلیدی رقابت می‌کنند، بنابراین گوگل باید مشخص کند که کدام تبلیغات می تواند در صفحه اول نتایج قرار بگیرند. برای اتخاذ این تصمیم، گوگل چندین فاکتور را در نظر می گیرد: مبلغ پیشنهادی، کیفیت صفحه که افراد روی تبلیغ شما کلیک می کنند، کیفیت خود آگهی و ارتباط با جستجو. اگر گوگل به این نتیجه برسد که سایت شما بهتر و مرتبط تر از رقیب است، در صفحه اول ظاهر می شوید.

  هزینه ساخت سایت

هدف SERP چیست و چه کاربردی دارد؟

حالا که دانستید SERP چیست و چه کاربردی دارد باید با هدف آن آشنا شوید. هر SERP منحصر به فرد می باشد. یعنی هدف همه موتورهای جستجو این است، که نیازهای کاربران را برآورده کند و نتایج مرتبط با جستجوی آنها را ارائه دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، هر موتور جستجو SERP خود را به گونه ای تنظیم می کند، که هر کاربر، بسته به موقعیت مکانی، موتور جستجو و… آنچه را که به دنبالش است، در عرض چند ثانیه پیدا کند. نکته ای که در مورد SERP وجود دارد این است، که دو نفر می‌توانند از یک موتور جستجو استفاده کنند و حتی کلمات کلیدی مشابهی را تایپ کنند، اما نتایج متفاوتی را دریافت نکنند.

علاوه بر این که هر SERP به طور منحصر به فرد برای نیازهای کاربران خود طراحی شده است و همیشه در حال تکامل است. صفحات SERP در طول زمان به منظور به روز ماندن با فناوری مدرن از نظر ظاهری توسعه یافته اند. یعنی این که موتورهای جستجو نیز SERP های خود را برای ارائه رابط کاربری آسان، جذاب و حتی آموزنده به کاربران خود تطبیق داده اند. با گذشت زمان، نمایش بصری یک SERP ممکن است، برای به روز ماندن با فناوری در حال تحول پیرامون آن تغییر کند.

هدف SERP چیست

انواع جستجوی کاربر

قبل از اینکه به ویژگی های مهم سایت برای رسیدن به صفحات نتایج گوگل اشاره کنیم بهتر است با انواع روش های جستجوی کاربر آشنا شویم. زیرا ویژگی‌های SERP که پس از جستجو نمایش داده می‌شوند به نوع جستجوی وارد شده توسط کاربر بستگی دارد. پرس و جوهای کاربر، معمولاً در یکی از 3 دسته زیر قرار می گیرند: ناوبری یا هدایتی، اطلاعاتی یا تراکنشی.

 • جستجوی ناوبری

اولین نوع جستجویی که به آن خواهیم پرداخت نوع جستجوی ناوبری است. این نوع جستجو به عنوان جستجوی «هدایتی»  نیز شناخته می‌شود، زیرا وقتی یک کاربر یک جستجوی ناوبری انجام می‌دهد، به این معنی است که او به دنبال یک وب‌سایت خاص است. به عنوان مثال، اگر شخصی بخواهد از وب سایت آپارات بازدید کند، به جای تایپ URL سایت آپارات در مرورگر خود، کلمه “آپارات ” را در موتور جستجو تایپ می کند. در این نوع جستجو، کاربران از قبل می‌دانند به کدام سایت می‌خواهند بروند و با یک جستجوی ناوبری، سعی می‌کنند آدرس آن وب‌سایت خاص را پیدا کنند.

یک مثال دیگر اینکه شما می توانید کلمه «WHO» را در نوار جستجوی گوگل تایپ کنید تا سریعاً به وب‌سایت سازمان بهداشت جهانی برسید. مردم از جستجوهای ناوبری حتی برای مارک ها، محصولات و خدمات معروف استفاده می کنند. جستجوهای «فیس بوک» و «یوتیوب» دو ​​جستجوی برتر در گوگل هستند.

جستجوی هدایتی SERP

 • جستجوی اطلاعاتی

جستجوهای اطلاعات محور احتمالاً اولین نوع پرس و جو هستند زیرا موتورهای جستجو برای اولین بار برای فیلتر کردن اطلاعات خاص از مجموعه ابر داده هایی که غیرقابل مدیریت بودند (وب جهانی) توسعه یافتند. به همین دلیل، کاربران هر زمان که به راهنمایی یا اطلاعات خاصی در مورد یک موضوع یا محصول نیاز داشته باشند، بدون اینکه قصد خرید یا تمایلی برای جستجوی یک صفحه خاص داشته باشند، از جستجوهای اطلاعاتی استفاده می‌کنند.

جستجوهای اطلاعات محور می توانند از تنوع بی نهایتی از ترکیب های مختلفی از کلمات کلیدی استفاده کنند. آنها را می توان هم به صورت سؤال استفاده کرد، به عنوان مثال، “چگونه قهوه درست کنم؟” و هم می توان به عنوان یک ترکیب کلمه ساده مانند “تهیه قهوه” مورد استفاده قرار داد. حتی یک کلمه تنها مانند “سگ” را می توان به عنوان یک درخواست اطلاعات محور تفسیر کرد. سپس موتورهای جستجو اطلاعات کلی در مورد این کلمه کلیدی ارائه می دهند که اغلب در سایت های اطلاعاتی مانند ویکی پدیا موجود است.

هنگامی که کاربر به دنبال دریافت حقایق، داده ها و یا دانشی می باشد یک جستجوی اطلاعاتی را انجام می دهد، که به دنبال پاسخ برای یک سوال است. در بعضی از جستجوهای اطلاعاتی پرطرفدار، گوگل علاوه بر لیست معمول نتایج جستجو، پاسخ مستقیم موضوع را نشان می دهد. مثلا اگر در گوگل “پایتخت ایران” را سرچ کنید، در ابتدای صفحه “تهران” به شما نمایش داده می شود.

جستجوی اطلاعاتی

پرس و جوهای اطلاعاتی همیشه با کلمات سوالی مانند چگونه، کی، چرا و … شروع نمی شوند. کاربر می‌تواند از آنها استفاده نکند، اما گوگل همچنان آن دسته از اطلاعات را به عنوان جستجوی اطلاعاتی در نظر می‌گیرد. این نوع جستجو محبوب ترین نوع جستجو است. پرس و جوهای اطلاعاتی می توانند فرصت خوبی برای یافتن موضوعات جالبی که قادر به ایجاد ترافیک در سایت شما هستند باشند.

 • جستجوی تراکنشی:

جستجوی تراکنشی گونه ای از جست و جوهایی است که کاربران در هنگام تمایل به انجام یک تراکنش، مانند خرید انجام می دهند. هنگامی که کاربری این نوع پرس و جو را تایپ می کند، آماده انجام خرید و به دنبال راه هایی برای نهایی کردن آن است. به عنوان صاحب فروشگاه، باید توجه بیشتری را به سوالاتی از این نوع اختصاص دهید. در این نوع جستجو از کلماتی مانند “خرید”، “سفارش” یا “دانلود” استفاده می شود. انواع مختلفی از جستجوهای تراکنشی وجود دارد. برخی جست و جوهای تراکنشی برای محصولاتی با نام های تجاری خاص مانند سامسونگ سرچ می شوند، مثلا “تلویزیون سامسونگ” یا “خرید تلویزیون سامسونگ“. جستجوی تراکنشی دیگر می تواند عمومی باشد مثلا “خرید تلویزیون” یا “خرید تلویزیون 55 اینچ“. برای این کاربر مدل یا برند تلویزیون اهمیت ندارد و به دنبال همه نتایج تلویزیون 55 اینچ است.

اگرچه ممکن است برخی از جستجوهای تراکنشی صریح نباشد، اما بر قصد خرید یا معامله دلالت دارند. به عنوان مثال، جستجوی جزئیات پرواز از تهران به شیراز نشان می دهد که جستجوگر ممکن است بخواهد یک پرواز رزرو کند. بنابراین، موتور جستجو پیشنهاداتی در مورد قیمت و یا زمان پرواز ارائه می دهد. افرادی که جستجوهای تراکنشی انجام می دهند نسبت به سایر جستجوگران به تبدیل نزدیک تر هستند. بسیاری از آنها به محض انجام پرس و جو چیزی را خریداری می کنند، بنابراین این نوع جستجوها در گوگل بسیار ارزشمند هستند.

جستجوی تراکنشی

ویژگی‌های SERP که اغلب در گوگل دیده می‌شود

SERP امروزی نسبت به سال های گذشته از نظر بصری متنوع تر شده است. علاوه بر نتایج جستجوی عمومی که به سادگی نام سایت و ابرداده را نشان می‌دهند، جستجوها می‌توانند شامل تصاویر، پیشنهادات خرید، توییت‌ها یا اطلاعات دیگر باشند. هر ویژگی به طور کلی در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد:

 • لینک های سایت

یکی از مهمترین ویژگی های جستجو، که در بیش از 66٪ از SERP ها دیده می شود، لینک های سایت هستند. پیوندهای سایت به کاربران کمک می کنند تا صفحات خاصی را در یک سایت پیدا کنند. به عنوان مثال، اگر عبارت انگلیسی “تغییر رمز عبور آمازون” را جستجو کنید، لینکی را در زیر لینک اصلی سایت مشاهده خواهید کرد که مربوط به تغییر رمز اکانت شما است. خزنده های وب گوگل، لینک های سایت را از وب سایت شما انتخاب می کنند، بنابراین مطمئن شوید که سایت خود را با عناوین واضح و مرتبط، مانند «محصولات» یا «وبلاگ» ساختار می دهید. هرچه لینک های سایت بیشتری دریافت کنید، برای بازدیدکنندگان راحت تر می شود به جایی که می خواهند بروند.

فیچر اسنیپ ها در SERP

 • فیچر اسنیپ ها

یکی از مهمترین ویژگی های جستجو، که در بیش از 66٪ از SERP ها دیده می شود، لینک های سایت هستند. لینک‌های سایت به سادگی پیوندهایی هستند، که به کاربران جستجو اجازه می‌دهند، محتوای خاصی را بیشتر از صفحه اصلی پیدا کنند. فیچر اسنیپ در کادری جدا از لیست نتایج جستجو ظاهر می شود. این چشم را به خود جلب می کند زیرا محتوایی را از سایت نشان می دهد که شامل کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربر است. اگر مردم اطلاعات نمایش داده شده در فیچر اسنیپ را مفید بدانند، به احتمال زیاد روی آن سایت کلیک خواهند کرد.

یک سایت باید ابتدا در صفحه اول نتایج جستجو قرار داشته باشد تا یک فیچر اسنیپ را نمایش دهد. بنابراین رسیدن به آن نقطه عطف باید اولویت اصلی شما باشد. در عین حال، مطمئن شوید که محتوای صفحه شما آموزنده است و شامل تمام کلمات کلیدی مورد نظر است.

 • کادر People also

یکی دیگر از ویژگی های برتر جستجو، بخش People also Ask است. این ویژگی می تواند در هر جایی از SERP قرار بگیرد. معمولاً با نمایش پنج سؤال از سؤالات برتر در مورد محتوای نوشته شده می باشد. هنگامی که شخصی روی یک سوال در زیر بخش سؤالات افراد کلیک می کند، پاسخ سؤال را به همراه پیوندی به منبع برای پاسخ نمایش می دهد. همچنین به طور خودکار سؤالات اضافی مربوط به سؤالی را که کاربر فقط روی آن کلیک کرده است ایجاد می کند.

 • بررسی‌ها (Reviews)

علاوه بر نتایج محلی که گوگل با ستاره آن‌ها را مشخص می‌کند گوگل ممکن است که نظرات و رتبه‌بندی با ستاره‌ها را نیز نشان دهد. گاهی اوقات داده های نقد و بررسی که با رتبه بندی ستاره ها نشان داده می شوند در یک SERP پس از یک جستجوی تراکنش ظاهر می شوند. به طور قابل پیش بینی، نتایج با 4 یا 5 ستاره کلیک بیشتری دارند. برای نمایش امتیاز ستاره ای در محصول یا وبلاگ سایتتان در گوگل، باید امتیاز ستاره ای در سایت خود ایجاد کنید تا کاربر امکان نظر دادن در هر صفحه از سایت شما را داشته باشد. برای اینکار می توانید افزونه‌ای را به وب‌سایت خود اضافه کنید که به مشتریان امکان می‌دهد نظرات خود را به اشتراک بگذارند و به کسب و کار شما امتیاز ستاره بدهند.

بررسی ها در SERP

 • تصاویر

وقتی گوگل پیش‌بینی می‌کند، که یک سوال جستجو شده توسط کاربر به بهترین شکل به صورت بصری پاسخ داده می شود، از ویژگی تصاویر استفاده می‌کند. به این معنی که در یک ردیف از نتایج جستجو به تصاویر اختصاص می یابد. تصاویر نمایش داده شده مرتبط با جستجوی کاربر هستند. این ویژگی می تواند در هر نقطه از صفحه جستجوی گوگل ظاهر شود. برای نشان دادن تصویر استفاده شده در سایت شما در نتیجه SERP، باید نکاتی را رعایت کنید: از جمله اینکه عنوان، نام جایگزین و توضیح عکس نوشته شود، URL صفحه خوانا باشد، اندازه عکس ها مستطیلی یا مربعی و استاندارد باشد و … .

 • ویدیوها

اگر سایتی محتوای ویدیویی مرتبط با جستجو را بارگزاری کرده باشد، در نتایج ویدیو گوگل ظاهر می‌شود. مانند تصاویر، مطمئن شوید که توضیحات، متن اطراف و عنوان ویدئوی شما دقیق و توصیفی باشد. برای ظاهر شدن در بخش ویدیوهای SERP، یاد بگیرید که چگونه ویدیوهای خود را بهینه کنید.

کارت دانش

 • کارت دانش

کارت دانش کادری در SERP یا همان نتایج جستجو است که حقایق منتخبی را در مورد موضوع جستجو شده نمایش می دهد، شبیه به یک صفحه ویکی پدیا. گوگل این حقایق را از کتابخانه ای با بیش از 3.5 میلیارد داده استخراج می کند. آنها برای پرس و جوهای اطلاعاتی مفید هستند زیرا نه تنها اطلاعات درخواستی را ارائه می دهند، بلکه ارتباطاتی را نیز ارائه می دهند که ممکن است جستجوگر در ابتدا در نظر نگرفته باشد. برای مثال، در کارت دانش مت گرونینگ، (خالق سیمپسون‌ها) ممکن است لینک هایی به کتاب‌هایی که او نوشته و نمایه‌های صداپیشگان سریال در IMDb ببینید.

پانل دانش چیست

 • پانل‌های دانش

پانل‌های دانش، جعبه‌هایی از اطلاعات مفیدی هستند، که از منابع مختلف در سراسر اینترنت توسط نمودار دانش جمع‌آوری شده‌اند. این جعبه های محتوایی برای تمام کلمات وجود ندارد و بیشتر برای کلمات عمومی قرار می گیرد. اگر کلمه انگلیسی سرچ کنید، این جعبه در سمت راست و اگر کلمه فارسی سرچ کنید در سمت چپ نشان داده می شود. پانل دانش شبیه به کارت دانش است اما هدفمندتر است. برای مثال، جستجوی ناوبری برای یک رستوران خاص. یک پانل دانش شامل آدرس، شماره تلفن، وب‌سایت و ساعات بازدید پرطرفدار رستوران است.

پرسش های مرتبط SERP

 • پرسش های مرتبط

برای هر جستجو، دسته ای از جستجوهای مشابه وجود دارد که از کلمات متفاوتی استفاده می کنند. گوگل اغلب این موارد را در یک SERP تحت عنوان «مردم نیز می‌پرسند» یا «سوالات مشابه» نمایش می‌دهد. در سال‌های اخیر، تعداد کلیک‌ها روی نتایج «سوالات مرتبط» رو به افزایش بوده است. برای هر سوال مرتبط فقط یک لینک وجود دارد و برای اینکه سایت شما به آن نقطه برسد، باید در صفحه اول نتایج مربوط به آن سوال باشد. هنگامی که صفحه اول هستید، می توانید تغییراتی در سئو ایجاد کنید تا به گوگل کمک کنید تا سایت شما را برای پاسخ “سوالات مرتبط” انتخاب کند.
 • مقالات بنیادی

گوگل برای مقالات کلیدی مبهم یا کلی، مقالات بنیادی را نشان می دهد که با نتایج ارگانیک قابل مقایسه نیستند. زیبا نسبت به آنها، قوانین متفاوتی دارند و از سایت های بسیار معتبر گرفته می شوند. آنها لزوما جدیدترین یا به روزترین مقالات نیستند، اما دارای اطلاعاتی هستند که قدیمی نمی شوند و اغلب توسط نویسندگان معتبر یا توسط انتشارات معتبر منتشر می شوند. در سال 2019، مردم متوجه شدند که جعبه مقاله های بنیادی دیگر ظاهر نمی شود. به گفته گوگل، این مقالات از بین نرفته اند و همچنان در اولویت قرار دارند، اما دیگر بخش جداگانه ای ندارند. نمایش مقالات بنیادی در SERP تقریباً مشابه نتایج ارگانیک است اما گوگل، با درج عبارت In-Depth Article، تفاوت آنها را اعلام می‌کند.

 • مجموعه محلی Local Pack

یک بسته محلی زمانی ظاهر می‌شود که شخصی یک درخواست با نام مکان وارد می‌کند یا زمانی که گوگل متوجه می‌شود که یک مورد جستجو شده در این نزدیکی وجود دارد. بسته محلی به عنوان یک نقشه با پین هایی ظاهر می شود که مشاغلی را نشان می دهد که به طور بالقوه مرتبط با عبارت جستجو هستند. بسته ها و یا نتایج محلی وقتی وجود دارند، که شما به عنوان مثال یک کلمه مثل (کلینیک های شمال تهران) را سرچ می کنید، گوگل با توجه به موقعیت مکانی شما، کلینیک های آن مکان را به شما نمایش می دهد.

مجموعه محلی در SERP

 

 • جعبه خبر

اگر کاربر به دنبال جستجوی خبری زمان خاص یا اخبار اخیر باشد، کادرهای خبری ظاهر می شوند. چه شما یک وب سایت خبری کامل دارید یا فقط بخشی برای اخبار دارید، می توانید سایت خود را به مرکز ناشران اخبار گوگل ارسال کنید. خزنده های اخبار گوگل، به طور خودکار صفحات پذیرفته شده را می خزند، بنابراین اگر محتوای مناسبی داشته باشید، جعبه خبر راهی عالی برای دریافت بازدید است.

جعبه خبر در SERP

 • تبلیغات گوگل

تبلیغات گوگل که گوگل ادوردز هم نامیده می شود، اغلب در بالا یا پایین SERP ظاهر می شود. دریافت یک تبلیغ در پایین صفحه آسان تر است، اما اگر در بالا قرار بگیرد بازدیدهای بیشتری خواهید داشت. رسیدن به بالاترین سطح SERP، به رقابتی بودن کلمات کلیدی، هزینه پرداختی به ازای هر کلیک و … بستگی دارد. در حالی که تلاش برای داشتن سایت در نتایج بالای صفحه گوگل به تلاش بیشتر و اغلب قیمت بالاتر نیاز دارد، یک مزیت قابل توجه نیز وجود دارد آن هم این است که مردم تبلیغ شما را قبل از هر گونه نتایج جستجوی ارگانیک می بینند.

 • نتایج خرید

گوگل علاوه بر تبلیغات متنی استاندارد، امکان ایجاد تبلیغات خرید برای محصولات خود را به خرده فروشان ارائه می دهد. نتایج خرید در SERP برای بسیاری از پرس و جوهای تراکنشی ظاهر می شود. این نتایج معمولاً در بالای صفحه یا در ستون سمت راست ارائه می شوند که به 8 کلمه کلیدی محدود می شوند، بنابراین رقابت زیادی در آن وجود دارد. اگر می خواهید کسب و کار شما در نتایج خرید نمایش داده شود، علاوه بر داشتن تصاویر با کیفیت بالا، قیمت رقابتی و … باید به خوبی پیشنهادات خود را اعلام کنید.

 • داستان‌های برتر

اگر عبارتی که شما آن را جستجو می کنید، دارای داستان‌ یا تاپ استوری مرتبط باشد، Google بخشی از داستان‌های برتر را به طور خودکار نمایش می دهد.

 • توییت ها

درصد کمی از SERP ها، توییت های مرتبط با پرس و جو را نشان می دهند. گوگل از سال 2015 توییت‌ها را در SERP‌ های خاصی گنجانده است. توییت‌ها همیشه وجود ندارند (به احتمال زیاد زمانی که موضوعی پرطرفدار است ظاهر می‌شوند)، اما این ویژگی می‌تواند به تشویق مردم برای پیمایش به فید توییتر شما کمک کند.

 • SERP در اپلیکیشن های موبایل

کاربران جستجوی Google در دستگاه های تلفن همراه ممکن است، وقتی کلمه ای را سرچ می کنند، ویژگی هایی را ببینند، که فقط در تلفن همراه در دسترس است و آن را در ویندوز نبینند.

سخن پایانی

هرچه بیشتر در مورد SERP ها بدانید، بهتر می توانید محتوا و سایت خود را بهینه کنید. به‌روز ماندن با خط‌مشی‌های گوگل، کلیدی است که به سایت شما کمک می کند تا رتبه بالایی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهینه سازی برای جستجو، اطلاعات و نکات بیشتر در مورد سئو به بخش مقالات سئو سایت آرتیمان مراجعه کنید. آرتیمان وب یک شرکت طراحی سایت و سئو سایت در غرب تهران است که بهترین خدمات را با قیمت به صرفه و مناسب انجام خواهد داد. 
امتیاز شما باعث دلگرمی ماست...

1401-06-23

11:47 قبل از ظهر

نوشته شده توسط تیم سئو آرتیمان وب

تیم سئو آرتیمان وب

این مقاله به کوشش تیم سئو آرتیمان وب تهیه شده است. شرکت دیجیتال مارکتینگ آرتیمان وب با بیش از 14 سال سابقه فعالیت در زمینه های طراحی وب سایت، طراحی گرافیک، سئو و بهینه سازی وب سایت با هدف گسترش، رشد و ایجاد کاربران هدف برای مجموعه ها در حال فعالیت می باشد.

مقالات پیشنهادی

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیمین
1 سال قبل

واقعا عالی و جامع بود.

فهرست مطالب

مقالات مفید

اهمیت کلمه کلیدی در سئو
اهمیت کلمه کلیدی در سئو

کلمه کلیدی چیست؟ کلمه کلیدی، کلمات یا عباراتی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند، تا موضوعاتی که محتوای سایت

خدمات شرکت